30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szekspira powrót do domu

Ocena: 0
1895

Sir Kenneth Branagh, wybitny brytyjski aktor i reżyser, od lat występował w teatrze i kinie w sztukach Szekspira oraz je reżyserował.

fot. UIP

Równocześnie grał w filmach kryminalnych, obyczajowych, wojennych. Sławę zyskał jednak głównie jako godny następca wielu angielskich artystów kontynuujących tradycje szekspirowskie, jak np. sir Laurence Olivier. Branagh jest autorem filmowych adaptacji najbardziej znanych tragedii i komedii Szekspira, m.in. „Henryka V” „Hamleta”, Wiele hałasu o nic”, „Jak wam się podoba”. Nic dziwnego, że w końcu postanowił zrealizować film o życiu Szekspira i zagrać w nim główną rolę.

„Cała prawda o Szekspirze” poświęcona została ostatnim latom życia autora „Hamleta”, kiedy to w 1613 r., po pożarze Globe Theatre w Londynie, porzucił on jego dyrekcję i powrócił do rodzinnego Stratfordu. Na emeryturze postanowił przestać pisać i poświęcić się uprawianiu ogrodu oraz rodzinie – żonie Annie i dwóm dorosłym córkom. Na tle wspaniale fotografowanej i kunsztownie odtworzonej starej angielskiej prowincji (piękne historyczne kostiumy!) oglądamy zmagania artysty z rodzinnymi tajemnicami i potyczki z sąsiadami. Nie wszyscy bowiem podziwiają jego geniusz. Na temat swojej kariery bohater filmu wypowiada się niewiele, co wywołuje wrażenie okrywającej jego osobę tajemnicy. Być może reżyser sugeruje (co wynika z niektórych dialogów i podtekstów), że bliska mu jest teza, iż to nie Szekspir jest rzeczywistym autorem wiekopomnych sztuk, tylko Edward de Vere, wszechstronnie wykształcony arystokrata, wpływowy w czasach królowej Elżbiety, który ze względu na ówczesne obyczaje dworskie nie mógł wystawiać sztukpod swoim nazwiskiem. Wynajął więc Szekspira jako współpracownika. Teorię tę trudno udowodnić, jednak była ona analizowana w wielu brytyjskich publikacjach. Na ten temat pojawił się także film fabularny „Anonimus” (2011), znakomicie zrealizowany i stylowo zagrany, wyświetlany również w Polsce. Tak czy owak, „Całą prawdę o Szekspirze” można śmiało polecić miłośnikom twórczości dramaturga wszechczasów.

 

„Cała prawda o Szekspirze” (All is True). Wielka Brytania, 2018. Reżyseria: Kenneth Branagh. Obsada: Kenneth Branagh, Judi Dench, Ian McKellen i inni. Dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter