2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szary brat na dużym ekranie

Ocena: 0
3527

12 listopada do kin trafił film „Nędzarz i madame” w reżyserii absolwenta Akademii Kultury Społecznej i Medialnej Witolda Ludwiga, opowiadający o losach Adama Chmielowskiego.

fot. materiały dystrybutora

Zanim przyszły święty, znany szerzej jako brat Albert, poświęcił się pracy na rzecz potrzebujących, był wybitnym malarzem i teoretykiem sztuki. Jego dorobek obejmuje 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych należą choćby „Po pojedynku”, „Dziewczynka z pieskiem”, „Cmentarz”, „Dama z listem”, „Powstaniec na koniu”, „Wizja św. Małgorzaty”. Jednak to wraz z namalowaniem w 1880 r. obrazu (nigdy do końca nie ukończonego) przedstawiającego ubiczowanego Jezusa, zatytułowanego „Ecce Homo”, we wnętrzu artysty nastąpił przełom, który zaowocował decyzją o wstąpieniu do zakonu jezuitów.

Co prawda po roku Chmielowski zrezygnował z zakonu z powodu depresji i silnego załamania nerwowego, ale wołanie Boga było tak silne, że ponownie spróbował – tym razem w zakonie św. Franciszka z Asyżu, gdzie odnalazł spokój i prawdziwe powołanie, którym była opieka nad nędzarzami i niesienie im pomocy. 25 sierpnia 1887 r. malarz przywdział szary habit i od tej pory nazywany jest bratem Albertem. Śluby zakonne złożył rok później.

Brat Albert całe życie poświęcił służbie biednym i bezdomnym. Uważał ją za formę kultu męki Pańskiej. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, organizując dla nich pracę. Twierdził, że „trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia”. Dał początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów. W 1891 r. założył Zgromadzenie Sióstr Albertynek.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 46 (837), 14 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 17 listopada 2021


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter