3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Swoje poznajcie

Ocena: 0
1271

Kopalnia soli w Bochni, Ostrów Lednicki, pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – to tylko kilka obiektów, które zdobyły tytuł Pomnika Historii. Ich fotografie z opisami promują Polskę i zachęcają do zwiedzania. Można je oglądać m.in. na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

– Najbardziej wymagający był etap montażu. Można było go realizować poza godzinami pracy lotniska, a wejścia do stref zastrzeżonych możliwe były tylko pod nadzorem pracowników portu – wspomina Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa”.

Akcja informacyjna promująca Pomniki Historii wśród podróżnych wpisuje się w misję Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Prowadzona we współpracy z PKP SA i PKP Intercity, stanowi część szerokiej strategii promocyjnej. Organizatorom zależy, by dotrzeć do nowej grupy odbiorców i zwracać ich uwagę na zabytki wyróżnione tytułem Pomnika Historii.

– Zdjęcia zabytków na lotnisku to świetny pomysł – chwali inicjatywę jedna z podróżnych. – O niektórych z tych miejsc w ogóle nie miałam pojęcia. Możliwe, że w przyszłości je odwiedzę, bo wystawa faktycznie do tego zachęca.

Takie też jest zamierzenie pomysłodawców i realizatorów. – Chcemy zachęcać do zwiedzania i poznawania tych niezwykłych obiektów, a także pokazywać ich różnorodność – wyjaśnia Joanna Gzyra-Iskandar, specjalistka z Biura ds. Komunikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. – Z naszych obserwacji wynika, że Pomniki Historii cieszą się wśród odbiorców dużych zainteresowaniem, a reakcje na nasze kampanie są entuzjastyczne. O Pomnikach Historii dowiaduje się coraz więcej osób, a turystyka kulturowa jest coraz częściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu i wypoczynku, połączonego z poznawaniem dziedzictwa.

Zaszczytne miano Pomników Historii otrzymują bardzo różnorodne obiekty. Mogą być nimi historyczne zespoły miejskie – w tym konkretnym przypadku zespół staromiejski Przemyśla, czy zespoły rezydencjonalne i obronne – zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. A także budowle sakralne – zespół cerkiewny w Radrużu, obiekty dziedzictwa przemysłowego i techniki – kopalnia soli w Bochni, czy zabytki archeologiczne – Ostrów Lednicki. W ideę wpisują się też założenia parkowe i krajobrazowe – Park Mużakowski w Łęknicy, jak również pola bitew – Grunwald, i cmentarze – zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na warszawskich Powązkach. Na wyróżnienie mogą też liczyć pojedyncze zabytki architektury – Oblęgorek, a w nim pałacyk Sienkiewicza z zabytkowym parkiem i aleją lipową. Wszystkie wymienione obiekty stanowią godną i atrakcyjną w przekazie formę promocji Polski. Przy okazji pokazują turystom z dalszych części świata bogactwo materialnej kultury środkowoeuropejskiej.

– Ekspozycja na lotnisku jest wyjątkowa, bo w niestandardowy sposób i w nietypowym miejscu kieruje uwagę podróżnych, Polaków i obcokrajowców, na nasze dziedzictwo narodowe – uważa Kamil Wnuk. – Pomniki Historii to miejsca warte szczególnego zainteresowania, obrazujące naszą historię. Z pełnej listy 105 zabytków nieruchomych w pierwszym etapie prezentujemy wybrane 53 obiekty, a od marca pozostałe 52. Ekspozycja jest nietypowa również ze względu na formę. Pokazujemy zdjęcia w przestrzeni, w której pasażerowie oczekują na podróż, a rodziny – na bliskich przylatujących do Warszawy. Zabytki prezentowane na ciekawych fotografiach mogą przyciągać uwagę i zachęcić do odwiedzenia tych miejsc.

Jednym ze statutowych działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jest koordynacja wniosków o nadanie tytułu Pomnika Historii, a także gromadzenie wiedzy na temat tych niezwykłych obiektów. – W ramach promocji Pomników Historii wraz z TVP Kultura produkujemy cykl kilkuminutowych filmów „Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki Historii”, wydaliśmy album „100 Pomników Historii” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promujemy Pomniki Historii w mediach, również społecznościowych – wylicza Joanna Gzyra-Iskandar. – Wydajemy publikacje wspierające animatorów dziedzictwa, interpretatorów dziedzictwa oraz prowadzimy konkurs filmowy dla młodzieży „Zabytkomania”. Pomniki Historii są więc umiejscawiane w szerokim kontekście naszych działań edukacyjnych.

Organizatorzy już ustalają nowe plany, jednak dopiero w 2020 r. zdradzą szczegóły dotyczące dalszych kroków w promocji Polski poprzez jej zabytki i miejsca nacechowane historycznie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter