7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Krzyż: prapremiera średniowiecznego Graduału Wiślickiego

Ocena: 0
2283
Liczni pielgrzymi, turyści i zaproszeni goście wysłuchali chorałów gregoriańskich z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego podczas prapremierowego koncertu, który odbył się 9 sierpnia w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu. 20150809 20:07
apis / Święty Krzyż (KAI), sg


Wrocławscy kameraliści z zespołu Stoltzer Ensemble w składzie: Piotr Karpeta (baryton), Rafał Chalabala (bas), Maciej Gocman (tenor), Radosław Pachołek (kontratenor) wykonali śpiewy z XIV-wiecznej księgi liturgicznej: Introitus, Alleluja, seqentia, Communio, Antiphona, Hymnus. Podczas koncertu zebrani usłyszeli także utwory m.in. J. Libana Ortus de Polonia, Mikołaja z Radomia Alleluja, T. Stoltzera Missa duplex – Kyrie, Te Deum.

Wraz z muzykami z Wrocławia wystąpił gościnnie Robert Pożarski, który dokonał transkrypcji, opracowania i interpretacji poszczególnych tekstów Graduału Wiślickiego oraz Łukasz Mazur, muzyk i kompozytor z Kielc.

Od 6 sierpnia muzycy na Świętym Krzyżu pracowali nad nagraniem płyty CD, na której znajdą się nie tylko fragmenty Graduału Wiślickiego ale też utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który zdobył nagrodę Grand Prix podczas II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu. Ukaże się ona jesienią tego roku.

Jeden z producentów koncertu – Jan Tarnawski w swym wystąpieniu przedstawił w skrócie historię zamysłu nagrania Graduału Wiślickiego. – Ta księga liturgiczna, zawierająca modlitwy na rok kościelny, najpierw była przechowywana na Wawelu w Krakowie. Lecz dzięki wielkim staraniom Jana Długosza została przekazana do kolegiaty w Wiślicy. Księga była tam przechowywana do lat 90. ubiegłego wieku – mówił producent.

– Dziś przechowywana jest w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzięki pomocy bp. Mariana Florczyka mogliśmy dotrzeć z Marcinem Majewskim do tej księgi. Dziś możemy więc usłyszeć fragmenty modlitw, które powstały ok. 1300 roku – podkreślił.

Superior ojciec Zygfryd Wiecha OMI, przełożony oblackiej wspólnoty zakonnej zwracając się do pielgrzymów podkreślił, wielkie zaangażowanie producentów Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego z Kielc, którzy przed laty podjęli się udanego nagrania Kazań Świętokrzyskich i w ubiegłym roku Akatystu ku czci Krzyża Świętego.

– Dziś mamy okazję usłyszeć w murach świętokrzyskiej bazyliki kolejną perłę pochodzącą z ziemi świętokrzyskiej – Graduał Wiślicki – mówił gospodarz koncertu.

Organizatorem i producentem przedsięwzięcia jest firma Busferie z Kielc reprezentowana przez: Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego. Współorganizatorem jest wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Patronatem honorowym koncert jak i nagranie płyty objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak.

Graduał Wiślicki znajduje się zbiorach Biblioteki Seminarium Duchownego w Kielcach. Zabytkowa księga datowana jest na 1300 rok. Ofiarowana była Kapitule Wiślickiej przez ks. Jana Długosza. Zawiera ona śpiewy i modlitwy liturgiczne, stosowane ówcześnie w formie chorału gregoriańskiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter