3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto kultury chrześcijańskiej

Ocena: 0
530

Tysiące odwiedzających, dziesiątki spotkań czytelników z autorami oraz 25-lecie istnienia nagrody Feniks – to w telegraficznym skrócie XXVII Targi Wydawców Katolickich.

fot. Patryk Lubryczyński

Wydarzenie odbyło się w dniach 29 września – 2 października w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wzięło w nim udział ponad 140 wystawców, ofertę zaprezentowało też kilka oficyn z Ukrainy i Białorusi. Tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli Wydawnictwa Watykańskiego. Swoje stoisko miał także tygodnik „Idziemy”, a odwiedzający mogli nabyć premierowo książkę „Rozmowy z Ojcem Jackiem”.

Z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów, która odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, bp Witalij Krywicki SDB z diecezji kijowsko-żytomierskiej oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 


JUBILEUSZOWE FENIKSY

Tegoroczna impreza była szczególnym momentem w historii Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ponieważ świętowano jubileusz 25-lecia istnienia nagrody Feniks. Gala wręczenia statuetek odbyła się 1 października w katedrze polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Długiej w Warszawie. Główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Złotego Feniksa 2022 otrzymał ks. prof. Roman Bartnicki – biblista, teolog i badacz ewangelii synoptycznych. Statuetka została przyznana za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kapituła przyznała także Feniksy specjalne, otrzymali je m.in.: bp Antoni Pacyfik Dydycz, wieloletni ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, za niezachwianą postawę w działaniach podejmowanych na rzecz obrony wartości cywilizacji chrześcijańskiej, Kościoła i ojczyzny; seria wydawnicza „Biblia Impulsy” pod redakcją naukową ks. dr. hab. Janusza Wilka w dowód uznania dla nowatorskiej edycji Biblii dla odbiorcy XXI w., publikacja „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” wydawnictwa Pro Christo za publikację zbiorowego świadectwa osób, które poznały kard. Kazimierza Świątka jako człowieka przepełnionego żywą i niezachwianą wiarą, bezgranicznie oddanego Chrystusowi oraz Kościołowi. Feniks specjalny w kategorii medialnej przypadł abp. Wacławowi Depo w podziękowaniu za dziesięcioletni okres przewodniczenia Radzie KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, który był czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych.

Przyznano również nagrody Małego Feniksa, które co roku trafiają do osób i instytucji szczególnie zasłużonych na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach. W gronie laureatów znaleźli się: „Rycerz Niepokalanej” – najstarszy katolicki tytuł prasowy w Polsce, który w tym roku obchodził setną rocznicę ukazania się pierwszego numeru; akademicka telewizja internetowa „Panda TV”, funkcjonująca w ramach działań realizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW; festiwal „Chrześcijańskie Granie” i Katolicka Inicjatywa Kulturalna – Kołobrzeg, mająca w swoim dorobku ponad sto przedsięwzięć, w tym m.in. o zasięgu ogólnopolskim, które trwale wpisały się w zachodniopomorski pejzaż kulturalny.

Dodatkowo w ramach 19 kategorii konkursowych uhonorowano najbardziej wartościowe z ponad 250 publikacji wydanych w 2021 r. i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Nagrodzeni zostali dwaj stali współpracownicy tygodnika „Idziemy”. W kategorii tłumacz nagrodę otrzymał ks. prof. Waldemar Chrostowski za przykład mistrzowskiego przekładu Biblii hebrajskiej, zrealizowanego w oparciu o XI-wieczny Kodeks Leningradzki, który zyskał trwałe miejsce w biblistyce i teologii polskiej. Natomiast w kategorii eseistyka kapituła przyznała nagrodę dr. hab. Tomaszowi Korpyszowi, doceniając pracę zbiorową pod jego redakcją „Norwid – interpretacje”. Jury wysoko oceniło rezultat konfrontacji literaturoznawców z poezją Cypriana Kamila Norwida, przybliżający współczesnemu czytelnikowi niezwykłość oraz artystyczne i intelektualne bogactwo jego utworów. Galę zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Ostatniego dnia targów w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Msza święta w intencji wystawców i uczestników wydarzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter