20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto dobrej książki

Ocena: 0
730

26. Targi Wydawców Katolickich zakończyły się sukcesem. Miłośnicy książek przybyli licznie także z odległych rejonów Polski.

fot. xhz

Tradycyjnie już odbyły się w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. W ciągu czterech dni Targi odwiedziło ok. 20–25 tys. ludzi. Wstęp był bez biletów. Wcześniej organizatorzy i wystawcy zastanawiali się nad tegoroczną frekwencją. W czasie ciągle jeszcze trwającej pandemii przerosła ona wszelkie oczekiwania. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego zmieniono układ stoisk, tak by odwiedzający przemieszczali się w jednym kierunku.

– Przyjeżdżały osoby z odległych rejonów Polski: Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi. Kiedy w ostatnim dniu targów zamykaliśmy stoiska, ludzie wciąż przybywali – mówi ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor targów i prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. – Wyraźnie widać, jak czytelnicza publiczność tęskniła za tym wydarzeniem. Najwyraźniej dowodzi tego przyjazna, wręcz familiarna atmosfera targowych spotkań między czytelnikami a autorami. Cieszymy się, że naszemu Świętu Dobrej Książki udało się przez wiele lat zbudować trwałą więź z wierną rzeszą miłośników książek. Tegoroczne targi pokazały, że ludzie potrzebują przestrzeni i czasu na spotkanie z drukowaną książką i na spotkanie z drugim człowiekiem – dodaje.

Wystawcy prezentowali się na niemal stu stoiskach. Można było kupić książkę i zyskać autograf autora. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, piszący również dla tygodnika „Idziemy”, podpisywał swoją książkę „Św. Paweł. Na rozdrożach Synagogi i Kościoła”. Nasz tygodnik przygotował na targi przewodnik „Śladami Prymasa Tysiąclecia”.

– Bardzo się cieszymy, że po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią targi mogły się odbyć – mówi Aneta Zbieska, dyrektor Wydawnictwa Promic. To prawdziwe święto książki. Wydawnictwa przez półtora roku przygotowywały się do tego dnia. Promic przygotował bogatą ofertę różnych form z treściami religijnymi dla dzieci: gry edukacyjne, komiksy, malowanki wodne. Także nowe wydania dla dorosłych, jak ks. Piotra Kieniewicza „Panie, Ty wszystko wiesz” czy książkę ks. Bogumiła Gacka o św. Johnie Henrym Newmanie.

Tradycyjnie już targom towarzyszyły projekcje filmów. Stuosobowa sala kinowa podczas filmu o bł. Stefanie Wyszyńskim czy filmu „Zieja” była wypełniona.

Kluczową częścią targów jest gala nagrody Feniks, która odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Zgłoszonych zostało ponad 300 pozycji wydawniczych: książek drukowanych, publikacji multimedialnych i albumów muzycznych. Kapituła nagrodziła około 100 z nich, w 19. kategoriach.

Nagrodę Główną Złotego Feniksa przyznano ks. prof. Jerzemu Szymikowi, teologowi i poecie, za działalność naukową i pisarską. Feniksa Specjalnego otrzymał ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, w uznaniu dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego w obszarze muzyki organowej. Feniksa Specjalnego otrzymał także Paweł Woldan, reżyser i dokumentalista. Laureat zrealizował ponad 80 filmów poświęconych wybitnym przedstawicielom polskiej kultury i literatury oraz duchowieństwa, którzy zapisali się w dziejach ojczyzny.

Feniks Specjalny przyznany też został Chórowi KUL w stulecie jego powstania – za jego znaczący wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej w Polsce i za granicą. Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, prowadzony przez Pawła Łukaszewskiego, otrzymał Feniksa w kategorii muzyka chrześcijańska – klasyczna, za płytę „Benedictus XVI in honorem”.

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor felietonów w tygodniku „Idziemy”, otrzymał Małego Feniksa. Jak uzasadniła kapituła: za „propagowanie wiary i kultury w mediach katolickich, tygodnikach opinii, programach radiowych, telewizyjnych, felietonach prasowych. W dowód uznania za wytrwałe przybliżanie odbiorcom, słuchaczom i społeczeństwu duchowego i intelektualnego dziedzictwa chrześcijaństwa”.

Małego Feniksa otrzymało także Radio Warszawa, świętujące w tym roku trzydziestolecie istnienia. Uhonorowane zostało za „świadomą i skuteczną realizację misji ewangelicznej; działalność edukacyjną i kulturotwórczą, która pozwoliła rozgłośni stać się prawdziwym chrześcijańskim głosem swojego regionu, liderem opinii katolickiej, aktywnie wspierającym wartości i postawy wyznawane przez Kościół powszechny: za wytrwałość w służbie Słowa, promocję kultury chrześcijańskiej we wszystkich jej przejawach, w tym kultury słowa i czytelnictwa, m.in. poprzez promocję wartościowych książek religijnych, które służą rozwijaniu i umacnianiu własnej wiary słuchaczy”.

Galę uświetnił koncert „Siedem grzechów głównych” w wykonaniu Warszawskiego Chóru i Orkiestry Impressione pod batutą Piotra Wijatkowskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter