25 listopada
środa
Erazma, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święta sprzed wieku na Mazowszu - wystawa

Ocena: 0
1266

O tym, jak wyglądała wieczerza wigilijna ponad 100 lat temu i jakich produktów używano do jej przygotowania, będą mogli dowiedzieć się wszyscy, którzy obejrzą otwartą 12 grudnia wystawę "Boże Narodzenie na Mazowszu" w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej.

2015-12-12 22:48
eg / Sierpc (KAI), mz

Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentowana jest w 10 chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworskich. Ponieważ przed wiekiem, podobnie jak współcześnie, przygotowania do świąt koncentrowały się na przygotowywaniu wigilijnych potraw, istotny element wystawy stanowią składniki niezbędne do wypieku świątecznych ciast: suszone śliwki, orzechy, czy jabłka.

W izbach chłopskich znajdują się też drzewka choinkowe, udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami. Zanim do Polski dotarły choinki, w kątach izb umieszczano snopy niewymłóconego zboża, udekorowane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach. Dlatego tego typu upamiętnianie rolniczego pochodzenia świąt Bożego Narodzenia także można ujrzeć w skansenowskich izbach.

Ponadto w jednej z izb wyeksponowano grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Warto wymienić chociażby grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli czy Herodów.

„Wystawa `Boże Narodzenie na Mazowszu` stwarza okazję do poznania wieczerzy wigilijnej sprzed lat – informują jej organizatorzy. - Nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami zdają się już tylko czekać na to, aż zasiądą do nich gospodarze. Zapraszamy zatem do wkroczenia w świat Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł” - zachęcają pracownicy skansenu.

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do końca lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej albo wspomnienie bł. Franciszki Siedliskiej
Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 15,1-4; Ps 98,1b-3b.7-9; Łk 21,12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter