3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światowy Dzień Książki

Ocena: 0
400

Z inicjatywy ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Od początku, tj. od 1995 roku ma on za zadanie popularyzowanie czytelnictwa, działalności wydawniczej oraz ochronę praw autorskich. Od 2001 UNESCO wyznacza różne miasta jako symboliczne Światowe Stolice Książki: w 2016 roku był to Wrocław, a w 2020 jest stolica Malezji – Kuala Lumpur.

Fot. pixabay.com/CCO

Nawiązując do dzisiejszego wydarzenia Radio Watykańskie przypomniało, że dzień 23 kwietnia wybrano ponieważ w 1616 roku - w tym jednym dniu zmarli trzej wybitni twórcy: Hiszpan Miguel de Cervantes, peruwiański historyk i pisarz Inca Garcilaso de la Vega i Anglik William Shakespeare (Szekspir; w jego wypadku datę śmierci wyliczono według kalendarza juliańskiego). Ponadto w tym samym dniu przypadają rocznice urodzin lub śmierci (w różnych latach) kilku innych znanych pisarzy, np. Francuza Maurice’a Druona, Islandczyka Halldóra Laxnessa, Amerykanina pochodzenia rosyjskiego Vladimira Nabokova, Hiszpana Josepa Pla i Kolumbijczyka Manuela Mejía Vallejo.

Przede wszystkim jednak jest to dzień wspomnienia liturgicznego św. Jerzego – patrona Katalonii, w której, według prastarej tradycji, kobiety w odpowiedzi na róże otrzymane w tym dniu od swych ukochanych dawały im książkę. Do dziś w księgarniach w Barcelonie i w innych miastach katalońskich księgarze wręczają w tym dniu róże nabywcom książek.

W tym roku jednak z powodu koronawirusa w „Dia del llibre” (Dzień Książki) nie będzie kolorowych straganów na głównej ulicy stolicy Katalonii – Rambla de Catalunya (Cataluña), nie znaczy to jednak, że zabraknie różnych inicjatyw dla uczczenia tego święta on-line.

Pomysłodawcą Dnia był pisarz i wydawca z Walencji Vincent Claves Andrés, a po raz pierwszy obchodzono go w Hiszpanii na mocy dekretu króla Alfonsa XIII w dniu 7 października 1926, gdy przypada domniemana rocznica urodzin Cervantesa (w 1547), ale już w 1930 przeniesiono ten Dzień na wspomniany 23 kwietnia i tę datę przyjęło w 65 lat później UNESCO.

Uwzględniając obecną sytuację archidiecezja barcelońska zaproponowała na swej stronie internetowej wybór tytułów książek dla godnego uczczenia dnia św. Jerzego (Sant Jordi) i wspieranie działalności wydawniczej, ciężko dziś doświadczanej wskutek zamknięcia księgarń. Arcybiskupstwo zachęca do maratonów czytelniczych, podobnie jak to się dzieje we Włoszech.

Tam odbędzie się taki maraton pod patronatem UNESCO i Fundacji De Sanctis w bezpośrednich połączeniach internetowych w godzinach 11-18. Grupa Wydawnicza św. Pawła uruchomiła hasztag #Chileggenonsiferma w celu popierania czytania książek wszelkich wydawców, docierając z tym przesłaniem do wszystkich czytelników bezpośrednio w domach oraz wspierając księgarnie niezależne, religijne i świeckie, przeżywające dziś ciężkie chwile z powodu wirusa.

Grupa św. Pawła podkreśla na swej stronie, że czytanie książek „daje siłę do podróżowania ponad wszelkimi formami ograniczeń, bo gdy czytamy, wszystko jest w ruchu: umysł, serce, wyobraźnia i duch”. W tych dniach całkowitego zamknięcia w domach, a nawet stopniowego otwierania księgarń w niektórych regionach Włoch, pauliści proponują możliwość zamawiania upragnionych produktów u zaufanych pośredników i otrzymywania ich do domu bez kosztów wysyłki.

Jestem przekonany, że powinniśmy próbować dodawać nadziei księgarniom, oferując nową usługę nastawioną na czytelnika, który nie zaniechał nabywania książek

- powiedział portalowi Vatican News - Fabrizio Cattaneo, dyrektor ds. handlu książkami Grupy Wydawniczej św. Pawła.

Według dyrektora – choć nie dokonano jeszcze żadnych statystyk – obecne tendencje wskazują, że klienci szukają głównie literatury pięknej, ale też pozycji z zakresu duchowości i psychologii, dużym powodzeniem cieszą się również książki dla dzieci: bajki, opowiadania i książeczki do kolorowania. Za znamienny dyr. Cattaneo uznał fakt, że czytelnicy zamawiają coraz więcej książek na raz. Zdaniem rozmówcy portalu w ciągu półtora miesiąca zamknięcia straty księgarń i wydawnictw wynoszą miliony euro. Dyrektor zapewnił, że jego Grupa jest blisko czytelników i księgarń, opłacając całkowicie koszty wysyłki i towarzysząc całemu przedsięwzięciu, dbając jednocześnie o zdrowie i przestrzegając wszystkich norm bezpieczeństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter