22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świat w twoich rękach

Ocena: 5
803

Czterech dominikanów, kaznodziejów i rekolekcjonistów przypomina dobrze znaną prawdę, że to nie marzenia zmieniają rzeczywistość, ale konkretne decyzje i wybory.

Nie tylko nasze, także te, których dokonano przed nami. Nosimy w sobie przecież konsekwencje nieposłuszeństwa Adama i Ewy. Jak odczytywać biblijne historie, by miały dobrą kontynuację w naszym życiu?

Na progu każdej decyzji odchodzenia od Boga pojawiają się trzy elementy: utrata zaufania, podanie w wątpliwość wszystkich jego zasad i iluzoryczna myśl, że nie będzie tak źle, kiedy od nich odstąpimy.

Jak zauważa o. Wojciech Jędrzejewski, pierwszym elementem pomagającym w szatańskiej manipulacji jest kłamstwo: „Bóg wcale nie jest dobry, Bóg nie jest miłością, jest kimś, kto próbuje zagarnąć twoją wolność, chce cię unieszczęśliwić”. Potem pojawiają się wątpliwości: „Czy to prawda, że złem będzie, jeżeli kogoś okradniesz? Czy to prawda, że zdrada musi doprowadzić do czegoś złego? Czy na pewno obrażenie kogoś jest czymś, czego nie powinieneś robić? A może przyniesie dobro, a może właśnie odzyskasz większą wolność wewnętrzną?” – wchodzą one miękko w naszą strukturę myślenia i naszą strukturę decyzji. Stąd już blisko do pomniejszenia konsekwencji, minimalizowania skutków: „Nie umrzecie. Jeśli zrobisz to, do czego cię nakłaniam, nie umrzesz. Zaufaj” – pisze o. Jędrzejewski.

Wiele nauczyć może postać Józefa, umiłowanego syna Jakuba, znienawidzonego przez braci. Józef niesie nieprawdopodobne skutki zła wyrządzonego mu przez najbliższych. Do czego może doprowadzić niechęć oparta często na nierzeczywistych powodach? Poczucie doznanej krzywdy może zainfekować serce aż do chęci odwetu na kimkolwiek. Ale nie u Józefa. Decyzja o wybaczeniu może przywracać innym życie.

Mojżesz, który miał stanąć przed faraonem jako przychodzący w imię Boga, musiał odczuwać lęk z wielu powodów. Przecież zabił Egipcjanina. Może odwlekasz rozmowę, bo czujesz się winny, zachowałeś się niedojrzale w przeszłości? Ale jednocześnie od tej rozmowy będzie zależeć przyszłość twojej rodziny, twoich bliskich, twojej firmy. Wielkość Mojżesza polega na tym, że podejmuje decyzję mimo lęku, ponad nim jest zaufanie Bogu.

Biblia jest ponadczasowa, Bóg przez swoje żywe i skuteczne słowo ciągle nas wychowuje. Dobrze, kiedy możemy mieć przewodników, którzy pomagają je odczytywać.

 


Tomasz Grabowski OP, Wojciech Jędrzejewski OP,
Tomasz Nowak OP, Piotr Oleś OP
Decyzje, które zmieniły świat
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2020

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter