20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadek wiedeńskiej wiktorii

Ocena: 0
886

W Wielkiej Sieni pałacu wilanowskiego od niedawna podziwiać można wyjątkową kapę liturgiczną, łączącą króla Jana III Sobieskiego i św. Jana Kantego.

fot. Materiały prasowe/Barbara Kalfas

Historia tej niezwykle cennej tkaniny sięga 12 września 1683 r., gdy połączone pod dowództwem Jana III Sobieskiego siły wojsk polskich i cesarskich, wsparte posiłkami z państw Rzeszy Niemieckiej, starły się pod Wiedniem z armią imperium osmańskiego. Po 12 godzinach walki do decydującego natarcia przystąpiła husaria Sobieskiego, dosłownie przepędzając Turków, nawet bez możliwości zwinięcia obozów.

O tureckich namiotach Sobieski pisał do Marysieńki: „tak obszerne, jako Warszawa albo Lwów w murach, (…) i tysiąc w nich drobiazgów wielce ładnych i wielce drogich, ale to ogromnie drogich. (…) Mam i konia wezyrskiego ze wszystkiem siedzeniem, (…) złotych szabel pełno po wojsku y innych wojennych rynsztunków. (…) Co zaś za delicye miał [wezyr] przy swych namiotach, wypisać niepodobna”. Obok oręża namioty były wypełnione głównie tkaninami. Wszystko to przejął król Jan jako wojenną zdobycz i hojną ręką rozdawał dowódcom, którzy się w bitwie zasłużyli. A że idąc pod Wiedeń, zatrzymywał się w wielu kościołach i klasztorach, modląc się o zwycięstwo, wracając tą samą drogą, darowywał w drogich mu miejscach cenne zdobyczne przedmioty. Stąd m.in. chorągwie wielkiego wezyra u grobu św. Stanisława w katedrze na Wawelu, a na Jasnej Górze fragmenty namiotu i osmańskiego oręża. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.plNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -