Wspomnienia dr. Dawida Wdowińskiego, jednego z najważniejszych przywódców Żydowskiego Związku Wojskowego, ocalałego uczestnika powstania w getcie warszawskim, ukazały się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.
To przejmująca lektura przybliżająca życie codzienne getta, napisana z perspektywy lekarza neurologa i psychiatry, ordynatora w szpitalu na Czystem.
Po wojnie Wdowiński był świadkiem w procesie zbrodniarza Adolfa Eichmanna, głównego wykonawcy tzw. rozwiązania kwestii żydowskiej. „Do żadnego ze świadków nie skierowano pytania, które wydobyłoby na światło dzienne niepodważalny fakt, że cała niemiecka nauka i prawo, a także każda sfera kultury niemieckiej były zaangażowane w eksterminację Żydów i do niej wykorzystywane” – pisał we wspomnieniach. Nie dane mu było jednak zwrócić na to uwagę sądu, gdyż jego zeznanie zostało przerwane po 40 minutach. Wspomnienia Wdowińskiego, będące cennym źródłem do studiów nad dziejami powstania w getcie warszawskim, ukazały się jeszcze za życia autora w USA, a po jego śmierci w 1970 r. – w Wielkiej Brytanii i obecnie w Polsce. To ważna publikacja, wydana w roku upamiętniającym bohaterów warszawskiego getta.
Dawid Wdowiński,
„A my nie jesteśmy wybawieni”,
Instytut Pamięci Narodowej,
Warszawa 2023, 240 s.