18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadectwo prawdy

Ocena: 0
720

Najnowszy, grudniowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Historyk dr Grzegorz Majchrzak w tekście „Zbuntowani podchorążowie” przybliża kulisy strajku w Wyższej Szkole Oficerskiej Pożarnictwa w Warszawie, który zakończył się pacyfikacją uczelni 2 grudnia. Z 350 studentami uczelni był obecny ks. Jerzy Popiełuszko, a jedna z ilustracji pokazuje, jak męczennik celebruje Mszę na terenie uczelni. „Jak dostał się do budynku otoczonego przez milicję – nie wiem. Nie rzucał się w oczy, nie zabierał głosu w sprawach okoliczności strajku, postulatów i tego wszystkiego, co uważaliśmy za najważniejsze. Działalność, jaką prowadził wśród nas, określiłbym mianem pasterskiej. Był wśród nas zawsze z dobrym słowem niosącym otuchę, chętnie wysłuchiwał” – wspominał ks. Jerzego cytowany w tekście Artur Górecki.

Do strajku nawiązuje też Jan Ruman, redaktor naczelny „Biuletynu IPN”, który był wówczas studentem położonej w pobliżu ATK. Przybliża dzień pacyfikacji i przypomina, że studentom ze szkoły pożarniczej obiecywano miejsca na Politechnice Warszawskiej. Ale po 13 grudnia wszystko to okazało się nieprawdą.

Historyk Karol Chwastek pisze o pierwszych strzałach stanu wojennego, które padły w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju. Podczas jej pacyfikacji 15 grudnia czterech górników zostało ciężko rannych od ostrej amunicji. Następnego dnia nastąpiła krwawa pacyfikacja kopalni Wujek, gdzie zginęło dziewięciu górników. O wydarzeniach w tej kopalni pisze Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W numerze jest też wywiad ze Stanisławem Płatkiem, przywódcą strajku w Wujku; w procesie, który mu wytoczono, skazano go na cztery lata więzienia.

Historyk i pisarz Sebastian Reńca opisuje, jak przez całe lata po tragedii w „Wujku” próbowano uczcić zamordowanych górników.

O strajku studentów katowickich uczelni, którzy dołączyli do strajkujących robotników huty Baildon, pisze dr Tomasz Kurpierz. Paweł Piotrowski w tekście „Wojsko Polskie w stanie wojennym” podkreślił, że wprowadzenie stanu wojennego było największą operacją „ludowego” Wojska Polskiego w okresie pokojowym, a doświadczenie z nim związane pozostało na stałe w świadomości kadry zawodowej żołnierzy WP.

W numerze znajdziemy też teksty o najmłodszej poznańskiej ofierze stanu wojennego, 19-letnim Piotrze Majchrzaku (Jerzy Dąbrowski), o działalności białostockiego NZS (Marek Kozak). Mariusz Krzysztofiński pisze o owocnej działalności pasterskiej bp. Ignacego Tokarczuka i przybliża jego kazanie z 5 września 1982 r. wygłoszone do rolników na Jasnej Górze. Jest jeszcze wiele innych tematów, które z pewnością zainteresują czytelników. Do numeru dołączone jest DVD z filmem o górnikach z kopalni Wujek./wś

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter