6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadectwa, modlitwy, dyskusja online - obchody 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

Ocena: 5
286

Świadectwa ocalałych, modlitwy międzyreligijne, oficjalnie wystąpienia, w tym prezydenta RP, a także dyskusja o wpływie Holokaustu na życie dzieci - złożyły się w środę 27 stycznia na obchody 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Fot. wikimedia commons/domena publiczna

 W związku z pandemią koronawirusa obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wyjątkowo nie odbyły się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpoczęła się 27 stycznia o godz. 16.00 i jest dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.

W programie uroczystości znalazły się świadectwa ocalałych z Zagłady, a po nich oficjalne wystąpienia. Głos zabrali prezydent Andrzej Duda, wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon oraz ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew.

Modlitwy odmówili kolejno naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup rzymskokatolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago.

Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia był los dzieci w Auschwitz. Temu tematowi poświęona była dyskusja online pt. „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka". Wzięły w niej udział Lea Balint - ocalała z Holokaustu, Melissa Hacker - prezes Kindertransport Association oraz Janina Rekłajtis - ocalała z Auschwitz. Dyskusję moderował dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

W Auschwitz zamordowano ponad 200 tys. dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu

– mówi dr Piotr M. A. Cywiński.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci.

Czytaj także: Abp Gądecki: w rocznicę wyzwolenia Auschwitz apelujemy o pojednanie i pokój

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter