18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Student w więzieniu

Ocena: 0
1063

Film w reżyserii wybitnego operatora Adama Sikory, autora zdjęć do wielu fabuł i dokumentów, otrzymał jedną nominację na ostatnim festiwalu w Gdyni. Wszedł do kin bez specjalnej reklamy i promocji.

fot. Kino Świat

Jest jednak ciekawy ze względu na temat. Filmów fabularnych o stanie wojennym nie powstało po 1989 r. zbyt wiele. Paradoksalnie w latach 90. przeważały obrazy w tonacji szyderczej („Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza) bądź w pewien sposób heroizujące bezpiekę, jak „Psy” Władysława Pasikowskiego i kilka innych. Do dziś realizowane są głównie telewizyjne utwory dokumentalne na ten temat, oparte na zachowanych kronikach i relacjach świadków. Na tym tle „Autsajder” wygląda na ideową demonstrację – niestety, nie do końca artystycznie udaną. Stan wojenny oglądamy tu oczami Franka, mieszkającego na Górnym Śląsku studenta ASP. Żyjący w świecie sztuki i wyobraźni bohater filmu, nieprowadzący działalności podziemnej, zostaje aresztowany za to, że znaleziono w jego mieszkaniu ulotki, zostawione tam przez kolegę.

Franek trafia za kratki i od tego momentu oglądamy film „więzienny”, przepełniony ponurą atmosferą. Przetrzymywany początkowo z kryminalistami, a później z więźniami politycznymi, student przeżywa brutalne traktowanie i kolejne upokorzenia. W pewnym sensie doświadczenia te i relacje z innymi więźniami pomagają mu w dojrzewaniu emocjonalnym i moralnym.

Film Adama Sikory wyróżnia się doskonałą stroną operatorską i wizualną. Ciasny, wręcz klaustrofobiczny obraz więziennego świata został tu znakomicie wykreowany. Gorzej jest z reżyserią i scenariuszem. „Autsajder” przypomina publicystyczną czytankę na temat stanu wojennego, brakuje autentycznego napięcia i dramatyzmu. Ciekawie ukazane zostały natomiast charakterystyczne postacie drugoplanowe, szczególnie więźniów i strażników.

„Autsajder”, Polska, 2018. Scenariusz i reżyseria: Adam Sikora. Wykonawcy: Łukasz Sikora, Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)