15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Student w więzieniu

Ocena: 0
2328

Film w reżyserii wybitnego operatora Adama Sikory, autora zdjęć do wielu fabuł i dokumentów, otrzymał jedną nominację na ostatnim festiwalu w Gdyni. Wszedł do kin bez specjalnej reklamy i promocji.

fot. Kino Świat

Jest jednak ciekawy ze względu na temat. Filmów fabularnych o stanie wojennym nie powstało po 1989 r. zbyt wiele. Paradoksalnie w latach 90. przeważały obrazy w tonacji szyderczej („Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza) bądź w pewien sposób heroizujące bezpiekę, jak „Psy” Władysława Pasikowskiego i kilka innych. Do dziś realizowane są głównie telewizyjne utwory dokumentalne na ten temat, oparte na zachowanych kronikach i relacjach świadków. Na tym tle „Autsajder” wygląda na ideową demonstrację – niestety, nie do końca artystycznie udaną. Stan wojenny oglądamy tu oczami Franka, mieszkającego na Górnym Śląsku studenta ASP. Żyjący w świecie sztuki i wyobraźni bohater filmu, nieprowadzący działalności podziemnej, zostaje aresztowany za to, że znaleziono w jego mieszkaniu ulotki, zostawione tam przez kolegę.

Franek trafia za kratki i od tego momentu oglądamy film „więzienny”, przepełniony ponurą atmosferą. Przetrzymywany początkowo z kryminalistami, a później z więźniami politycznymi, student przeżywa brutalne traktowanie i kolejne upokorzenia. W pewnym sensie doświadczenia te i relacje z innymi więźniami pomagają mu w dojrzewaniu emocjonalnym i moralnym.

Film Adama Sikory wyróżnia się doskonałą stroną operatorską i wizualną. Ciasny, wręcz klaustrofobiczny obraz więziennego świata został tu znakomicie wykreowany. Gorzej jest z reżyserią i scenariuszem. „Autsajder” przypomina publicystyczną czytankę na temat stanu wojennego, brakuje autentycznego napięcia i dramatyzmu. Ciekawie ukazane zostały natomiast charakterystyczne postacie drugoplanowe, szczególnie więźniów i strażników.

„Autsajder”, Polska, 2018. Scenariusz i reżyseria: Adam Sikora. Wykonawcy: Łukasz Sikora, Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter