19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stołeczna oferta kulturalna na Dni w Diecezjach

Ocena: 0
826

Darmowe muzea, gry miejskie, koncert na pl. Piłsudskiego i Miejska Strefa Kultury przy Krakowskim Przedmieściu – tak zapowiada się kulturalna oferta dla pielgrzymów uczestniczących w Dniach w Diecezjach w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

2016-07-19 16:06
mip, tk / Warszawa (KAI), mz

Pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży spędzi w Warszawie kilkanaście tysięcy gości z zagranicy.

Dni w Diecezji są okazją do poznania tradycji, kultury i historii kraju, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Dla młodych, którzy w tym czasie odwiedzą Warszawę, ratusz wraz z stołecznymi diecezjami przygotowały szereg atrakcji.

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy warszawskich Dni w Diecezjach bezpłatnie będą mogli odwiedzić najbardziej znane stołeczne muzea. Na liście udostępnionych placówek znalazły się m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Fryderyka Chopina, Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz oddziały Muzeum m. st. Warszawy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Ordynariatu Polowego, Muzeum w Palmirach, Centrum Interpretacji Zabytków.

Jak wskazuje w rozmowie z KAI zastępca dyrektora Mateusz Labuda, stołeczne Muzeum Narodowe może zachwycić pielgrzymów jedyną w swoim rodzaju galerią Faras, czyli ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego oraz najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce. Warta uwagi jest również wystawa czasowa „Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto”, która gromadzi blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu: dzieła z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich.

Dużą atrakcją dla odwiedzających stolicę Polski mogą być również zbiory muzeów diecezjalnych: nowego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, a także instytucji podległe Ministerstwu Obrony Narodowej - Muzeum Wojska Polskiego wraz z oddziałami: Muzeum Katyńskim i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Zagraniczni goście, ale także mieszkańcy stolicy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach, jakie organizuje na Krakowskim Przedmieściu stołeczny ratusz. W Miejskiej Strefie Kultury, jaka powstaje między Placem Zamkowym a skwerem ks. Jana Twardowskiego odbędą się liczne wydarzenie kulturalne sportowe i społeczne. „Ich wątkami przewodnimi będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski oraz Warszawy” – zapowiadają organizatorzy.

W ramach Miejskiej Strefy Kultury na trakcie królewskim powstanie kino plenerowe. Widzowie będą mogli obejrzeć filmy m. in. „Miasto 44”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, czy „Wszystko co kocham”. W specjalnie ustawionym pawilonie wyświetlane będą rekonstrukcje przedwojennej Warszawy, a także film „Świat Józefa” o rodzinie Ulmów wymordowanej za ukrywanie Żydów.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Centrum Myśli Jana Pawła II wystawa czasowa pokazująca historię Polski oczami wielkiego Polaka – Jana Pawła II. „Zwiedzający, przechodząc przez cztery symboliczne bramy, poznają dzieje Polski i najważniejsze dla Polaków wartości, a także świętych, którzy wywarli wpływ na duchową historię narodu” – informują twórcy wystawy nawiązującej do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

W ofercie Strefy znajdują się również wystawy prezentujące polskie stroje ludowe, zniszczenia i odbudowę Warszawy po II Wojnie Światowej oraz wizyty papieskie w stolicy Polski.

Na skwerze ks. Jana Twardowskiego będzie funkcjonować Strefa Miłosierdzia, czyli przestrzeń wszelkich aktywności dobroczynnych. Jak podkreślają inicjatorzy – CMJPII – odwiedzający będą zachęcani do czynienia dobra i zadeklarowania konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi.

W trakcie Dni w Diecezjach nie zabraknie również inicjatyw sportowych i rekreacyjnych. 23 lipca wystartuje specjalny 29. Bieg Powstania Warszawskiego. Tego dnia pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się międzynarodowy turniej piłki plażowej dla pielgrzymów.

Zagraniczni goście będą mogli bezpłatnie udać się na taras widokowy Pałacu Kultury, a także zwiedzić atrakcje, które oferuje Centrum Nauki Kopernik oraz Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”. Specjalne pokazy zaplanował także park fontann na Podzamczu. Na Placu Piłsudskiego stołeczna „Estrada” przygotowuje 21 lipca wielki koncert, w którym udział wezmą największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W programie znajdą się warszawskie szlagiery, a także piosenki religijne i utwory inspirowane wiarą. W trzeciej części widowiska swoje największe przeboje zaprezentuje Piotr Rubik.

Dni w Diecezjach potrwają do 25 lipca. Następnie młodzi z zagranicy udadzą się do Krakowa, gdzie wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter