18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stary, dobry Eastwood

Ocena: 0
1292

Mimo ukończonych 88 lat kultowy hollywoodzki aktor i reżyser, mistrz kina amerykańskiego Clint Eastwood zachowuje energię twórczą.

fot. Warner Bross Poland

Świadczy o tym „Przemytnik”, nowy film fabularny artysty (37. w jego karierze), w którym zagrał główną rolę. Eastwood zdobył sławę w latach 60. i 70. XX w. dzięki rolom charyzmatycznych bohaterów w westernach Sergia Leonego i jako niepokorny policjant Brudny Harry w filmach sensacyjnych. W trakcie późniejszej kariery jako reżyser kręcił filmy rozmaitych gatunków: sensacyjne, wojenne, dramaty obyczajowe i westerny (słynny „Bez przebaczenia”). Został laureatem kilku Oscarów i Złotych Globów. Scenariusz „Przemytnika”, filmu z pogranicza kina drogi, sensacji i melodramatu, został oparty na reportażu prasowym o starym, zbankrutowanym ogrodniku, który po tym, jak władze finansowe zajęły mu dom i ogród, został kierowcą kartelu narkotykowego z Meksyku.

Eastwood nadaje tej postaci mnóstwo wdzięku. Earl Stone, zaniedbujący żonę i córkę weteran wojny koreańskiej i hodowca kwiatów, zostaje nagle wyrzucony z własnego domu. Bankrutuje także zaprzyjaźniony klub, w którym od lat się stołował i spędzał wolny czas. Earl postanawia przyjąć propozycję faceta poznanego na ślubie wnuczki. Rozpoczyna podróże starym samochodem z tajemniczymi ładunkami. Po pewnym czasie zdaje sobie sprawę, że wozi towar warty miliony dolarów. Brnie jednak dalej, a za zarobione pieniądze spłaca długi własne i sąsiadów oraz finansuje studia wnuczki. Pragnie bowiem pojednać się z rodziną. Swoim charyzmatycznym zachowaniem i poczuciem humoru zwodzi napotkanych ciekawskich ludzi, policjantów oraz depczących mu po piętach agentów federalnych. Jednak do czasu...

Znakomicie zrealizowany i zagrany, wykraczający poza ramy kina sensacyjnego „Przemytnik” nie jest filmem wybitnym, ale niezmiernie interesującym od strony tematu i wymowy. Autor dużą wagę przywiązuje bowiem do afirmacji rodziny, honoru i poczucia elementarnej sprawiedliwości. Clint Eastwood na starość pozostaje wierny swym konserwatywnym poglądom. 

 

„Przemytnik” (The Mule), USA, 2018. Reżyseria: Clint Eastwood. Wykonawcy: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Laurence Fishburne, Michael Pena, Dianne Wiest, Andy Garcia i inni. Dystrybucja: Warner Bross Poland 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -