25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stare Miasto w Jerozolimie pozostaje zagrożonym dziedzictwem

Ocena: 0
857

Stare Miasto w Jerozolimie pozostanie na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu – zdecydował we wtorek obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Skreślone z listy zostały dwa parki narodowe: Simien Park w Etiopii i Komoe na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

fot. twiga_swala via Foter.com / CC BY-SA

W decyzji UNESCO dotyczącej pozostawienia na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu Starego Miasta w Jerozolimie Izrael jest określany jako "siła okupacyjna". Przeciwko temu określeniu zaprotestowął we wtorek ambasador Izraela przy UNESCO Carmel Shama-Hacohen. – Chciałbym podziękować krajom, które stały dziś po naszej stronie i po raz kolejny zapobiegły temu porozumieniu w sprawie antyizraelskiej i antyżydowskiej decyzji. Wasza postawa moralna przynosi zaszczyt waszym krajom. Chciałbym podzielić się z Wami szczególnym punktem widzenia na podjętą dziś decyzję, który sprawia, że ta rezolucja jest oburzająca dla każdego Żyda, a w szczególności dla ocalałych z Holokaustu. W ciągu ostatnich 24 godzin, ocaleni przesłali list do polskiego ministra spraw zagranicznych i wyrażali w izraelskiej prasie swoje przerażenie tą rezolucją UNESCO – mówił Carmel Shama-Hacohen.

Dodał, że sesja UNESCO odbywa się "obok największego masowego grobu narodu żydowskiego, ale także najgłębszego i najbardziej mrocznego grobu, do jakiego kiedykolwiek zeszła ludzkość" – obok niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

– Miesiąc temu skontaktowałem się z delegacją arabską poprzez jednego z jej ambasadorów ze specjalną prośbą. Poprosiłem o to, by być wrażliwym na tę lokalizację i nie zgłaszać antyżydowskiej rezolucji dotyczącej Jerozolimy. Powiedziałem, że to pomogłoby budować pozytywne relacje – stwierdził Shama-Hacohen i zaproponował, by obecni na sesji uczcili minutą ciszy pamięć 6 milionów ofiar Holokaustu.

– Zwracam się do ambasadorów krajów arabskich i ich partnerów. Sugeruję, byście udali się z wizytą do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birnekau. Może tam zrozumiecie, że nawet w najczarniejszych czasach, gdy oddzielano dzieci od rodziców (...) nazistom nie udało się oddzielić Żydów od naszej wiecznej stolicy, Jerozolimy. Jerozolima jest wspominana we wszystkich naszych modlitwach, a w kluczowych momentach roku mówimy słynne zdanie: +następnego roku w Jerozolimie+. Nigdy nie zaprzestaliśmy tak mówić, nawet w czasach Holokaustu i obiecuję, że nigdy nie przestaniemy. Od 1967 roku są w Jerozolimie tylko pozytywne zmiany. Ściana Płaczu w Jerozolimie jest otwarta dla każdego, obojętnie czy jest chrześcijaninem, muzułmaninem czy Żydem. Nad tym wszystkim powiewa nasza flaga. My budujemy Jerozolimę – podkreślił Shama-Hacohen.

Delegatka z Kuby stwierdziła, że tylko przewodniczący sesji może zaproponować minutę ciszy, zaś decyzja Komitetu nie jest skierowana przeciwko Izraelowi i narodowi żydowskiemu. Zaproponowała, by uczcić minutą ciszy także Palestyńczyków, którzy zginęli w konflikcie palstyńsko-izraelskim i tak się stało.

Podczas wtorkowych obrad wykreślono z Listy Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu dwa parki narodowe.

Simien National Park w Etiopii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r., a 18 lat później trafił na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Podczas wtorkowych obrad Komitet UNESCO wyraził zadowolenie z faktu, że Etiopia dołożyła starań, by wybudować w parku nową, alternatywną drogę, co przyczyniło się do zmniejszenia ruchu na głównym trakcie. Udało się też ustabilizować populacje miejscowych gatunków zwierząt m.in. koziorożców abisyńskich i dżelandy brunatnej.

Z listy wykreślono po 14 latach obecności także Park Narodowy Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie udało się uporać m.in. z problemem kłusownictwa.

Komitet nie zdążył we wtorek przeanalizować wszystkich obiektów, które są obecnie na liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, na środę pozostało jeszcze kilkanaście zabytków m.in. z Libii. Oznacza to, że decyzja dotycząca Puszczy Białowieskiej nie zostanie podjęta rano. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter