21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Splendor i blask

Ocena: 0
72

Pierwszą w historii polskiego muzealnictwa przekrojową wystawę poświęconą klejnotom w Polsce w XVI i XVII w. można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przygotowanie do wystawy: montaż jednej z jasnogórskich sukienek; fot. Andrzej Ring/Zamek Królewski w Warszawie

Poprzedzona kilkuletnimi poszukiwaniami w zasobach muzeów, skarbców i świątyń w Polsce oraz na Litwie, gromadzi blisko pół tysiąca zabytków wypożyczonych od ponad 80 właścicieli. Wśród nich takie, które bezwzględnie można określić jako polskie, dokumentujące kunszt jubilerów z terenów Rzeczypospolitej.

Z Wilna sprowadzono kosztowności m.in. fundacji Tyszkiewiczów. Z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie oraz muzeów we Florencji, Bernie, Monachium, Uppsali i Nowym Jorku – fundowane przez polskich monarchów, przede wszystkim Bonę Sforzę i Zygmunta Augusta. Klejnoty i portrety z Zamku Królewskiego na Wawelu czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jaśnieją w nowym świetle dzięki konfrontacji z „bliźniakami” odkrytymi jako dekoracja naczyń liturgicznych – szczerozłotych kielichów, monstrancji i relikwiarzy. Prezentowane są też zdobione drogimi kamieniami i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów i inne cacka.

Po raz pierwszy warszawska publiczność zobaczy z bliska obie najstarsze sukienki cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – rubinową i diamentową, która dotychczas nie opuszczała Jasnej Góry. Na każdej z nich znajduje się po kilkaset klejnotów, stanowiących wymowne świadectwo pobożnej hojności naszych przodków.

 

„Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”. Galeria Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie. 30 maja – 4 sierpnia
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -