20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiew, wiara i rodzina

Ocena: 5
907

Krystyna Szostek-Radkowa – legenda muzyki operowej i sakralnej, uhonorowana niedawno medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”, opowiedziała „Idziemy” o swoim życiu, karierze, wierze i niezwykłym małżeństwie. 

fot. Radek Molenda / Idziemy

Przytulne mieszkanie z widokiem – jak z obrazów Canaletta – na warszawski Plac Teatralny. Na stole pączki i pyszna kawa, a przy stole skromnie siedzi najlepszy polski powojenny mezzosopran: Krystyna Szostek- Radkowa. Choć – jak mówi – nie czuje swojego wieku, 14 marca skończyła 86 lat, z czego 65 lat w pracy artystycznej. – Ludwiczku, usiądź z nami – prosi męża, z którym od ślubu w listopadzie 1954 r. rozstawali się tylko wtedy, gdy wyjeżdżali na koncerty. Ludwik Radek jest wybitnym skrzypkiem, jednak jak zawsze pozostawał w cieniu słynnej żony, tak i teraz oddaje jej głos. 

 

URODZONA, BY ŚPIEWAĆ 

Śpiewaczy talent odkrył w córce ojciec, także śpiewak operowy, tenor, współzałożyciel w 1945 r. Opery Śląskiej w Bytomiu. – Wychowywałam się w domu pełnym muzyki a wieczorami – w kanale orkiestrowym, słuchając, jak tata śpiewa – mówi artystka. – Nauczył mnie wszystkiego, także jak się zachowywać w artystycznym świecie, a najbardziej punktualności i prawdomówności. 

Debiutowała jako czterolatka, stojąc na krześle i śpiewając dziecięcą piosenkę o zimie w Polskim Radiu Katowice. Po wojnie było liceum muzyczne i studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła w 1959 r. z najwyższym wyróżnieniem. Już na II roku dała swój pierwszy koncert oratoryjny: „Juda Machabeusz” G.F. Händla. 

– Byłam zawsze uparta i kiedy ktoś zwracał mi uwagę, że robię jakiś błąd, ćwiczyłam, aż wyćwiczyłam – wspomina. 

Nie dziw, że szybko zaczęła śpiewać z najlepszymi: Bogdanem Paprockim, Kazimierzem Kosowskim, Stefanią Woytowicz czy Kazimierzem Pustelakiem. 
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.plNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -