3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiew i modlitwa

Ocena: 0
2093
Już po raz piąty w łódzkim seminarium duchownym odbyły się wakacyjne Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. Inicjatorem ich jest ks. prałat Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.
Warsztaty odbywały się przy wsparciu i życzliwości ośrodków chorałowych z Francji. Brało w nich udział ok. 60 osób z kraju i z zagranicy.

– Tegoroczne zajęcia warsztatowe to wykłady prowadzone przez wykładowców świeckich i duchownych z kraju i z zagranicy oraz nauczanie chorału w grupach w odpowiednich poziomach zaawansowania. Były zajęcia z solfeżu, dyrygowania i nowość – zajęcia dla organistów z akompaniamentu chorałowego – mówi ksiądz Kopytowski.

Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Msza Święta celebrowana w archikatedrze łódzkiej, z oprawą muzyczną przygotowaną przez uczestników warsztatów. Dzień kończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i kompleta śpiewana w kaplicy seminaryjnej.

– Śpiewu chorału gregoriańskiego nie można oddzielić od teologii i liturgii – mówi ksiądz Kopytowski – dlatego każdy uczestnik, obok nauki tradycyjnego śpiewu kościelnego, bierze udział w formowaniu ducha poprzez konferencje o tematyce duchowej oraz poznaje liturgię Mszy Świętej, w której uczestniczy.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys
Idziemy nr 28 (511), 12 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter