24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiew i modlitwa

Ocena: 0
1650
Już po raz piąty w łódzkim seminarium duchownym odbyły się wakacyjne Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. Inicjatorem ich jest ks. prałat Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.
Warsztaty odbywały się przy wsparciu i życzliwości ośrodków chorałowych z Francji. Brało w nich udział ok. 60 osób z kraju i z zagranicy.

– Tegoroczne zajęcia warsztatowe to wykłady prowadzone przez wykładowców świeckich i duchownych z kraju i z zagranicy oraz nauczanie chorału w grupach w odpowiednich poziomach zaawansowania. Były zajęcia z solfeżu, dyrygowania i nowość – zajęcia dla organistów z akompaniamentu chorałowego – mówi ksiądz Kopytowski.

Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Msza Święta celebrowana w archikatedrze łódzkiej, z oprawą muzyczną przygotowaną przez uczestników warsztatów. Dzień kończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i kompleta śpiewana w kaplicy seminaryjnej.

– Śpiewu chorału gregoriańskiego nie można oddzielić od teologii i liturgii – mówi ksiądz Kopytowski – dlatego każdy uczestnik, obok nauki tradycyjnego śpiewu kościelnego, bierze udział w formowaniu ducha poprzez konferencje o tematyce duchowej oraz poznaje liturgię Mszy Świętej, w której uczestniczy.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys
Idziemy nr 28 (511), 12 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły