22 kwietnia
niedziela
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sokratejska lekcja śmierci

Ocena: 0
715

Choć dostrzegamy obecnie kryzys znaczenia humanistyki, szczególnie tej opartej na dawnych tekstach i poruszanych przez nie problemach, to jednak istota i znaczenie przesłania starożytnej, w tym platońskiej filozofii, nie uległy unieważnieniu.

"Śmierć Sokratesa"

W bogatej spuściźnie Platona do najważniejszych tekstów należy niezaprzeczalnie „Fedon” – dialog, którego lektura stanowiła przez ponad dwa tysiące lat podstawę edukacji i refleksji. Tekst mówi o sprawach doniosłych, a jednocześnie najtrudniejszych dla egzystencji człowieka – o tajemnicy odchodzenia i śmierci, umieraniu za przekonania, namyśle nad wiecznością, sekretem życia po śmierci. Środowisko Teologii Politycznej wydało właśnie „Fedona” we współczesnym przekładzie prof. Ryszarda Legutki z jego bardzo obszernym, bo liczącym aż 215 stron, komentarzem.

Platon po dramatycznym doświadczeniu śmierci Sokratesa – swego mistrza i nauczyciela – ukazując znaczenie śmierci, chciał ujawnić perspektywę spraw nieśmiertelnych. W jego opisie śmierci Sokratesa odnajdujemy obraz pogodnego spokoju niewiedzy, wypełniony uczuciem niewypowiedzianej pewności co do tego, jaki los spotyka prawego człowieka po śmierci. Oto lekcja, której winni uczyć się ciągle nowi czytelnicy: Sokrates z „Fedona” nie odczuwa tragizmu śmierci. Czas śmierci stał mu się obojętny, ponieważ on sam umieścił się niejako poza czasem. Zabrania przyjaciołom lamentowania. Niszczącemu bólowi towarzyszy wielki, pełen miłości, otwierający duszę spokój. Śmierć staje się nieistotna. Nie zakrywa się jej, bo właściwym celem życia nie jest śmierć, lecz Dobro.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dr. hab. filozofii, adiunktem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, duszpasterzem akademickim diecezji warszawsko-praskiejNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły