19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowo wciąż się liczy

Ocena: 0
2881
Jeśli stan czytelnictwa w Polsce porównać do pustyni, to warszawskie Targi Wydawców Katolickich jawią się jako tętniąca życiem oaza.
W minionym tygodniu Arkady Kubickiego znów wypełniły się tłumami odwiedzających, pomimo zdawkowego potraktowania tematu w największych mediach czy nawet całkowitego pominięcia go, z wyjątkiem TVP i Polskiego Radia. Amatorzy słowa drukowanego – a odwiedziło Targi blisko 30 tysięcy osób – szukali wartościowych tytułów i promocji, ustawiali się w długich kolejkach po autografy autorów, brali udział w spotkaniach, debatach i konkursach. Znają zapewne prawdę zawartą w myśli św. Teresy z Ávila, którą w dzień inauguracji Targów przypomniał nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore: „Dużo czytaj, a będziesz kierował sobą samym i innymi. Nie czytaj wcale, a inni pokierują tobą”.

Ludzie pogranicza

Od 16 do 19 kwietnia swoją ofertę prezentowało na Zamku Królewskim ponad 160 wystawców z Polski i zagranicy. Dziękował im sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri. – Zadaniem fundamentalnym w docieraniu do odbiorcy jest mądre prowadzenie, a nie dezorientacja. Robicie to z pasją, która przecież jest również misją – mówił na gali rozdania Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze. Zwrócił uwagę na pęknięcie między Ewangelią a kulturą. – Jesteście powołani, aby dać swój wkład w uzdrowienie tego pęknięcia, które przechodzi także przez serce każdego z was i waszych czytelników. Zechciejcie być ludźmi pogranicza z tą zdolnością, jaka pochodzi od Boga, ale nie ulegajcie pokusie obłaskawiania granic – zaapelował.

Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. publikujący na naszych łamach ks. Jan Sochoń. Książkę Jak żyć chrześcijaństwem? uhonorowano w kategorii „Publicystyka religijna”. Feniksa w kategorii „Nauki kościelne” otrzymała Biblia z komentarzami Jana Pawła II w tłumaczeniu warszawsko-praskiego biskupa seniora Kazimierza Romaniuka. Kapituła Feniksów przyznała nagrody w 11 konkursowych kategoriach, wybierając spomiędzy ponad 280 zgłoszonych pozycji. Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych publikujemy na www.idziemy.pl.

Watykan na Zamku

Feniksy Główne przypadły w tym roku trzem duchownym. Prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Ludwiga Müllera doceniono „za wierność wobec modelu tradycyjnego nauczania Kościoła katolickiego”, a paulina o. Bazylego Degórskiego – „za wybitne dokonania w dziedzinie patrologii, teologii dogmatycznej, antropologii patrystycznej”. Trzecią statuetkę otrzymał przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi – gość specjalny 21. edycji TWK. Kapituła zaakcentowała jego wkład w promowanie prawdy ewangelicznej, kultury chrześcijańskiej i dialogu. Feniksy Specjalne przyznano „Encyklopedii Katolickiej” oraz małżeństwu poetów z Sopotu – Teresie Ferenc i Zbigniewowi Jankowskiemu. W inaugurującym targi wykładzie na Zamku Królewskim kard. Ravasi zwrócił uwagę, że słowo to wciąż fundament ewangelizacji i wyznacznik samego pojęcia kultury. Młodzi ludzie jednak, korzystający głównie z Internetu i smartfonów, komunikują się ze światem inaczej niż ci, którzy wciąż sięgają po gazety i książki. Te ostatnie niosą ważne treści, muszą jednak zawierać konkretny, wartościowy przekaz, jak w przypadku Biblii oraz samej osoby Jezusa Chrystusa. Liczy się też prostota i precyzja informacji, czego symbolem są tweety – krótkie, bo zaledwie 140-znakowe. Kard. Ravasi zauważył, że krótkimi i celnymi komunikatami posługiwał się już Chrystus. Uzupełniał je obrazowymi i przystępnymi dla współczesnych przykładami.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezentował się Salon Stolicy Apostolskiej, zaaranżowany na pierwotnym planie Bazyliki św. Piotra, z dekoracją utworzonej przez książki kopuły w centrum. Nie lada gratką była możliwość posłuchania na żywo Chóru Papieskiego Kaplicy Sykstyńskiej. Zespół o wielowiekowej tradycji wystąpił na gali w bazylice NSJ oraz w katedrze św. Floriana. Atrakcji przygotowanych w tym roku przez organizatorów „święta książki” było naprawdę wiele. – Wobec tych wszystkich hiobowych wieści [...] o zaniku Kościoła w naszym kraju i jego kryzysie [...] obecne Targi najlepiej pokazują jego dynamiczny rozwój – podsumował wydarzenie abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski. – To fakt, a nie teoria, a jak mówią nad Sekwaną, fakty są uparte.


Obejrzyj galerię


Michał Ziółkowski
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Idziemy nr 17 (500), 26 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter