20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słodki koniec iluzji

Ocena: 0
2283

Media lansują obecnie film „Słodki koniec dnia” z Krystyną Jandą w roli głównej, w reżyserii Jacka Borcucha. 

fot. Next Film

Aktorka otrzymała za tę kreację nagrodę na festiwalu kina niezależnego w Sundance. Utwór wydaje się ważny ze względu na temat: kumulują się w nim problemy współczesnej Europy – imigracja, terroryzm, zagrożenie demokracji i wolności. Jakie jednak wnioski stąd płyną?

Bohaterką filmu jest zamieszkała w etruskim miasteczku Volterra pochodząca z żydowskiej rodziny (nie określa się, z jakiej, czy z komunistycznej?), urodzona w 1955 r. poetka Maria Linde, laureatka literackiej Nagrody Nobla. Od czasu emigracji z Polski w stanie wojennym zadomowiła się w Toskanii, mieszka z mężem w domu na wzgórzu, kontemplując liberalny i wygodny styl życia, ciesząc się szacunkiem otoczenia.

Wkrótce jednak atmosfera zaczyna się zagęszczać. Młody, przystojny emigrant z Egiptu, Kopt, właściciel sklepu mięsnego, okazuje się dla bohaterki kimś więcej: pewna siebie i arogancka Maria wikła się z nim w romans. Wkrótce w Rzymie dochodzi do dokonanego przez islamistów zamachu terrorystycznego, co wywołuje poruszenie w całych Włoszech. Poetka, nagle potępiana za romans „z Arabem”, na uroczystości nadania jej honorowej nagrody przez władze Volterry wygłasza szokującą mowę, w której oskarża Europę o wywołanie kryzysu demokracji, tradycyjnego humanizmu i liberalnych wartości. Słowa noblistki wywołują zainteresowanie międzynarodowych mediów z uwagi na ich ostrość, ale także, co ciekawe, ze względu na niejasność konkluzji.

Maria, słusznie krytykując Europę, posługuje się frazesami. Nie odnosi się do genezy imigracji i terroryzmu islamskiego, nie mówi też nic o powrocie do tożsamości europejskiej z jej chrześcijańskimi korzeniami. Staje się więźniem swoich liberalnych poglądów, co widzimy w symbolicznym zakończeniu.

 

„Słodki koniec dnia” (Dolce fine giornata), Polska, 2018. Reżyseria: Jacek Borcuch. Wykonawcy: Krystyna Janda, Katarzyna Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania, Robin Renucci, Lerenzo de Moor, Mila Borcuch i inni. Dystrybucja: Next Film. Premiera: 10 maja
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter