28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sezon festiwali nigdy się nie kończy

Ocena: 0
3259
Festiwal ma także na celu wypromowanie młodych twórców, dlatego od 1996 r. w jego ramach organizuje się Konkurs Młodych Kompozytorów "Musica Sacra".

W porównaniu z takim dorobkiem Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku czy XV Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze" prezentują się skromniej, ale przyciągają licznych melomanów i turystów. W Pasłęku mocnym atutem Festiwalu są organy barokowe wybitnego mistrza Andreasa Hildebrandta, wykonane w latach 1717-1719, które zostały ostatnio przebudowane i poddane renowacji. Niebawem, 19 lipca zagra na nich Adam Tański, zwycięzca II Międzynartodowego Konkursu Prganowego "W kręgu europejskich organów barokowych". Wykona on utwory J.S. Bacha, N. de Grigniego, J. Pachelbela i in. W kolejne weekendy sierpnia będą koncertować Ilona Kubiaczyk, Marcin Szelest, zaś na niedzielę planowany jest maraton bachowski z udziałem Łukasza Mosura i krakowskich organistów Krzysztofa Musiała i Tomasza Soczka.

W przerwach między recitalami melomani mogą natomiast obejrzeć wystawę o działalności XVIII-wiecznego organmistrza Heinricha Obucha z Morąga, który kilkakrotnie restaurował słynne pasłęckie organy.

W pięknej gotyckiej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu po raz piętnasty odbędzie się festiwal "Muzyka w Katedrze". Co czwartek do końca września melomani, którzy w czasie koncertu inauguracyjengo, którzy wysłuchali Baltic Nieopolis Orchestra ze Szczecina, bułgarskiego skrzypka Vasco Vasileva i japońskiego pianisty Keito Saito, zaś na zakończenie będą się delektować koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Od lat wielkim powodzeniem cieszy się też Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie. Stare mury opactwa cystersów tworzą niepowtarzalną atmosferę dla wykonania muzyki klasycznej. W związku z tym, że Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II tegoroczna edycja Festiwalu jest dedykowana Papieżowi – Polakowi. Obok wykonania Vivaldiego 11 lipca Jerzy Zelnik wraz z towarzyszącymi mu muzykami wykonał koncert słowno-muzyczny "Pontyfikat Jana Pawła II – Dar i Tajemnica".

Siedlecki Hosanna Festiwal jest przykładem niewielkiej imprezy lokalnej, która rozrosła się do ogólnopolskiego wydarzenia. Pod koniec sierpnia obok konkursu planowane są występy Siewców Lednicy i zespołu Matula.

Ekumeniczne granie i śpiewanie

W Polce co roku odbywają się także festiwale, organizowane przez Kościoły chrześcijańskie, zaś w Hajnówce od lat mają miejsce organizowane przez Kościół prawosławny Dni Muzyki Cerkiewnej.

"Sacrum in Musica" to Międzynarodowy Festiwał Muzyki Sakralnej, który w tym roku odbył się po raz szesnasty z Bielsku-Białej. Koncerty, organizowane w jego ramach mają miejsce w świątyniach katolickich i ewangelickich. W ciągu czterech kwietniowych dni można było wysłuchać chóru księży i zakonników Servi Domini Cantores, Serbski Chór Bizantyjski im. Mojsieje Petrowicza czy muzykę klezmerską opartą na repertuarze grupy Chanajki.

W maju w Skoczowie odbył się inny ekumeniczny Festiwal – "Panorama Sztuki Chrześcijańskiej – Musica Sacra". To upamiętnienie najważniejszego wydarzenia w dziejach miasta – wizyty Jana Pawła II w 1995 r. Koncert "Janowi Pawłowi II" zainaugurował serię wydarzeń, które gościły świątynie katolickie i luterańskie.

Dużym prestiżem cieszy się Festiwal Muzyki Cerkiewnej, zorganizowany po raz trzydziesty czwarty w Hajnówce. W maju przybyły do tego miasteczka trzydzieści chórów z siedmiu krajów, nie tylko tradycyjnie prawosławnych jak Białoruś, Ukraina czy Rosja, ale też Francji. Ich śpiew rozbrzmiewał w historycznym soborze Świętej Trójcy w Hajnówce oraz w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku.

Przez okrągły rok

Choć wiosna i lato są sezonami uprzywilejowanymi dla festiwali, odbywają się one praktycznie okrągły rok, zaś inicjatywy, organizowane przez Kościół często ściśle wiążą się z kalendarzem liturgicznym. Okres Bożego Narodzenia jest czasem festiwali kolęd i pastorałek, a część z nich są konkursami połączonymi z przyznaniem z nagród dla najlepszych wykonawców. Do Niepokalanowa, Jarosławia, Radomia czy Zakopanego przyjeżdżają soliści, zespoły i chóry, by "kolędować Małemu", a kameralne na początku imprezy z czasem staja się międzynarodowymi wydarzeniami.

Współorganizator Festiwalu, ks. Andrzej Surowiec, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z satysfakcją mówi, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej uczestników – w tym roku ponad siedemdziesięciu, jurorzy zaś twierdzą, że z roku na rok także poziom wykonania jest coraz wyższy.

Natomiast do Żywca już po raz dziewiąty przyjechało w styczniu kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych, kapel ludowych i grup śpiewaczych także z Węgier, Czech i Słowacji. Grand Prix "Pastorałka Żywiecka" otrzymał w tym roku zespół węgierski z Godollo. Marek Regel, dyrektor Miejskiego Domu Kultury i pomysłodawca z satysfakcją mówił KAI, że impreza z roku na rok rozkręca się i z pewnością ma przed sobą znakomitą przyszłość.

Najbardziej znanym wydarzeniem tego typu jest Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który odbywa się w Będzinie. Stał się on wydarzeniem – instytucją, świadczy o tym ilość zgłoszeń – w tym roku do eliminacji zgłosiło się 2 tys. osób. W związku z tym twórcy wprowadzili dwa etapy eliminacyjne, które odbywają się w 37 miastach w Polsce oraz na Białorusi i Ukrainie. Koncert galowy zwycięzców, który odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu jest prawdziwym wydarzeniem nie tylko dla mieszkańców Będzina, ale także dla przyjezdnych.

Duchowość i promocja

Jakie są owoce festiwali, organizowanych przez Kościół? Festiwale kolęd i pastorałek ożywiają tradycję wspólnego kolędowania i spędzania świat, inspirują do tworzenia nowych aranżacji i utworów, wydobywają z zapomnienia stare pieśni. Dzięki Gaude Mater wykonano wiele zapomnianych utworów z jasnogórskich archiwów słynnej Kapeli Jasnogórskiej.

Festiwale są więziotwórcze, dzięki nim uczestnicy i odbiorcy poznają kultury i twórców z bardzo odległych zakątków świata. Wydarzenia ekumeniczne, takie jak w Żywcu czy Skoczowie konsolidują społeczności wierzących, należących do różnych Kościołów chrześcijańskich.

To także wielka aktywizacja wspólnot lokalnych, Festiwal w Będzinie "dorobił się" około 2 tysięcy wolontariuszy. – Uczestnicy nocują w szkołach, ale też goszczeni są w domach prywatnych – wyjaśnia Wioletta Adamczyk z Urzędu Miasta.

Festiwale to także okazja do dobrej współpracy Kościoła i władz samorządowych, które w dużej mierze współfinansują z budżetu te wydarzenia. Robią to z głębokim przekonaniem, gdyż to się po prostu opłaca. – Promuje miasto na szeroką skalę – mówi o będzińskim festiwalu Wioletta Adamczyk. Przedstawiciele władz lokalnych są jednomyślni – takie wydarzenia są wielką promocją ich miast, przyciągają turystów. Do Kołobrzegu na festiwale organowe przyjeżdżają Polacy, ale też bardzo licznie przybywają Niemcy – informuje Joanna Mirosław, inspektor z Biura Prezydenta Miasta. Z satysfakcją podkreśla, że letnie koncerty w katedrze wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych i z dużym uznaniem mówi o dobrej współpracy z proboszczem katedry, ks. dr. Janem Chęcińskim.

– Mamy cudeńko w naszym mieście – mówi o organach Hildebradta Joanna Łopacka z Urzędu Miasta w Pasłęku. Zwraca uwagę na aspekt edukacyjny festiwalu. – Uczymy się słuchać tej muzyki – trudnej i pięknej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter