22 listopada
piątek
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Serce pełne świadectwa

Ocena: 0
534

- Zrozumiałem, że Jezus to Ktoś zdolny działać dziś w życiu człowieka - mówi ks. René-Luc, ewangelizator, autor bestsellerowej książki „Serce pełne Boga”, w rozmowie z Radkime Molendą.

fot. Marcin Tafejko

Co sprawiło, że Ksiądz napisał książkę o swoim nawróceniu?

Od mojego nawrócenia w 1980 r. wielu ludzi prosi mnie o świadectwo życia. To prawda – moja historia jest dość oryginalna. Nie wszystkim przyszło urodzić się z nieznanego ojca, w rodzinie, gdzie wychowywaliśmy się pod okiem gangstera, który na moich oczach, kiedy byłem nastolatkiem, popełnił samobójstwo. Do tego moje nawrócenie było dość gwałtowne. Nie myślałem jednak, by swoje wspomnienia spisać, ani nawet przez wiele lat nie dawałem świadectw. W seminarium nie było potrzeby mówić o sobie, a już jako ksiądz wolałem mówić o sprawach duchowych, o Jezusie.

Moja historia jednak wróciła do mnie, kiedy miałem 40 lat. Zwierzyłem się mojemu ojcu duchownemu, a ten niespodziewanie powiedział: „Napisz książkę, ale nikomu o tym nie mów, a gdy skończysz, daj mi ją do przeczytania”. Po lekturze powiedział: „Widzę, że nie chodziło ci o siebie, ale o to, czego dokonuje w twoim życiu Bóg. Widzę też, że żyjesz w pokoju ze swoją przeszłością. A jeśli tak, to powinno się tę książkę wydać”.

Posłałem książkę jeszcze mojemu biskupowi i moim bliskim, których w książce opisuję. Także się zgodzili, by ją wydać.

Człowiek pozornie skazany na życie poza prawem jest dziś szczęśliwym kapłanem. Jak to się robi?

Opowiadam o tym w książce. Dość powiedzieć, że byłem jednym z pięciorga dzieci, każde z innego ojca. Mama zajmowała się nami sama, a kiedy miałem dziesięć lat, poznała mężczyznę, z którym spędziła cztery lata. Z czasem okazało się, że był gangsterem. Był dla nas bardzo brutalny; zaczęliśmy żyć w piekle. Kiedy byłem już na równi pochyłej, by wejść na dobre w świat przestępczy, trafiłem – w Montpellier, gdzie mieszkaliśmy – na spotkanie z Nickym Cruzem, byłym szefem bandy nowojorskiej, który stał się protestanckim pastorem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.


Ks. René-Luc (1966) – kapłan diecezji Montpellier, założyciel – wraz z biskupem Montpellier i wiceprzewodniczącym Episkopatu Francji abp. Pierrem-Marie Carrém – szkoły misjonarzy-ewangelizatorów CapMissio. Decyzją swojego biskupa przez jeden tydzień w miesiącu pełni misję kaznodziei głoszącego nauki i konferencje w całej Francji i za granicą. Jego książkę „Serce pełne Boga”, wydaną niedawno w Polsce przez Esprit, sprzedano w samej Francji w ponad 50 tys. egzemplarzy i przetłumaczono dotychczas na sześć języków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Mch 2,15-29; Ps 50 (49),1b-2.5-6.14-15; Łk 19,41-44
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty




Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -