28 maja
czwartek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski

Ocena: 0
1928

Jury 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina nagrodziło złotym medalem 21-letniego pianistę z Korei Południowej. Polak Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie.

2015-10-21 08:54 mz
fot. PAP/RADEK PIETRUSZKA 

Przesłuchania finałowe zakończyły się we wtorek wieczorem. W nocy siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody i wyróżnienia.

Najlepszym pianistą 17. Konkursu Chopinowskiego ogłoszony został Seong-Jin Cho. Koreańczyk otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. Cho urodził się 28 maja 1994 r. w Seulu, a studiuje w Europie, w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Michela Beroffa. Na koncie ma już zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (2008) i konkursie pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2009). Zdobył też III nagrodę w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Rosji (2011) oraz im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014). Koncertował z orkiestrami z całego świata, odbył tournées po Japonii, Niemczech, Francji, Rosji, Polsce, Izraelu, Chinach i USA. Jako kameralista został zaproszony do współpracy przez wybitną skrzypaczkę, Kyung Wha Chung.

Drugą nagrodę zdobył Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin (ur. 1989), którego jury uznało także najlepszym wykonawcą sonaty. Trzecie miejsce zajęła reprezentująca Stany Zjednoczone Kate Liu (rocznik 1994), nagrodzona również za najlepsze wykonanie mazurków.

Jedynym Polakiem w finale był 20-letni Szymon Nehring, krakowianin z urodzenia, obecnie student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Naukę gry rozpoczął w wieku pięciu lat. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (II nagroda, 2008), „Chopin +” w Budapeszcie (I nagroda, 2010), Konkursie „Krok ku mistrzostwu” w Petersburgu (III nagroda, 2011), Konkursie Chopinowskim w Narwie (I nagroda oraz nagroda EMCY, 2012), Festiwalu w Żychlinie (II nagroda, 2013). W 2014 r. uzyskał pierwszą lokatę na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, II nagrodę „Premio Academia” w Rzymie oraz I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie nokturnu Chopina w Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu. 17. Konkurs Chopinowski ukończył z wyróżnieniem.

Do finału dostało się łącznie 10 pianistów z 8 krajów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali oni jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – srebrny medalista Charles Richard-Hamelin – Koncert f-moll op. 21.

NAGRODY GŁÓWNE:

 • I nagroda (30 tys. euro) i złoty medal – SEONG-JIN CHO (Korea Południowa)
 • II nagroda (25 tys. euro) i  srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN (Kanada)
 • III nagroda  (20 tys. euro) i brązowy medal – KATE LIU (Stany Zjednoczone)
 • IV nagroda (15 tys. euro) – ERIC LU (Stany Zjednoczone)
 • V nagroda (10 tys. euro) – YIKE (TONY) YANG (Kanada)
 • VI nagroda (7 tys. euro) – DMITRY SHISHKIN (Rosja)

WYRÓŻNIENIA (4 tys. euro): 

 • ALJOŠA JURINIĆ (CHORWACJA),
 • AIMI KOBAYASHI (JAPONIA)
 • SZYMON NEHRING (POLSKA)
 • GEORGIJS OSOKINS (ŁOTWA)

NAGRODY SPECJALNE:

 • Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3 tys. euro) – SEONG-JIN CHO (Korea Południowa)
 • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5 tys. euro) – KATE LIU (Stany Zjednoczone)
 • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3 tys. euro) – nie przyznano
 • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10 tys. euro) – CHARLES RICHARD-HAMELIN (Kanada)

Od 3 października w Konkursie zaprezentowało się łącznie 78 pianistów z 20 krajów, urodzonych w latach 1985-1999. Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii i Węgier.

Organizatorem 17. Konkursu Chopinowskiego był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter