17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samotność: wolność czy więzienie?

Ocena: 5
927

Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Samotność – wolność czy więzienie”. 

Fot. mat. pras.

Centrum Myśli Jana Pawła II właśnie rozpoczęło rejestrację na te wydarzenia. To początek nowego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” poświęconego teologii ciała według Jana Pawła II. Pierwsza debata odbędzie się 7 marca o godz. 18:00 przy ul. Foksal 11.

Cykl czterech debat i nawiązujących do nich warsztatów poświęcony będzie sytuacji współczesnego człowieka poddanego presji cywilizacyjnej i szybkim zmianom w sferze stylów życia, obyczajów i moralności. Organizatorzy chcą skupić się na czterech ważnych aspektach ludzkiego bytowania, którymi są: samotność, pełnia, zaufanie oraz nagość. Projekt skierowany jest do wszystkich osób, szczególnie studentów i młodych dorosłych, którym bliska jest proponowana tematyka.

Tematy, które poruszymy podczas spotkań, dotyczą nas wszystkich, dlatego miały swoje szczególne miejsce w nauczaniu Jana Pawła II, jego teologii ciała. Chcemy przyjrzeć się im z perspektywy życiowej, egzystencjalnej, zakładającej wspólnotę ludzkich przeżyć i doświadczeń

– mówi dr Bartosz Wieczorek, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II i koordynator projektu „Porozmawiajmy o człowieku”.

Podczas debat zapytamy gości i uczestników o nasze współczesne style życia i wartości, o rolę miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Pragniemy zwrócić uwagę na to, że młodzi ludzie muszą mierzyć się dziś z ogromnym tempem codzienności, presją związaną ze zmianami na rynku pracy, co często trudno pogodzić z wymagającym czasu i wysiłku budowaniem relacji, tworzeniem związku, zakładaniem rodziny.

Na pierwszą debatę „Samotność – wolność czy więzienie?”, poświęconą wpływowi samotności na człowieka, Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza 7 marca o godz. 18:00 (wstęp wolny). Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów, które odbędą się 12, 21 oraz 26 marca o godzinie 18:00 (rejestracja poprzez formularz na stronie internetowej).

DEBATA – 7 MARCA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
Goście debaty:
•    dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN
•    dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej  
Prowadzenie: Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II

WARSZTATY – 12, 21, 26 MARCA GODZ. 18:00 (rejestracja poprzez formularz na stronie internetowej)
Prowadzenie: 
•    dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II 
•    Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Opublikowany w sierpniu 2022 r. przez Instytut Pokolenia „Raport o samotności” wskazuje, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczone, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46 proc.), w szczególności młodych mężczyzn – 55 proc. mężczyzn do 24. roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.

Pełen program cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” oraz formularzy rejestracyjny znajduje się  na stronie internetowej https://www.centrumjp2.pl/porozmawiajmy-o-czlowieku/ 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter