18 stycznia
piątek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samoobrona w Chicago

Ocena: 0
2948

W kinie amerykańskim od lat realizuje się nowe wersje klasycznych przebojów hollywoodzkich. Czasami są one udane, ale najczęściej niewiele wnoszą do oryginałów, z powodu odmiennego kontekstu historycznego. Film sensacyjny „Życzenie śmierci” mieści się w tym nurcie.

fot. Forum Film

Realizacja nowej wersji przeboju z 1974 r. z Charlesem Bronsonem w roli głównej była przedsięwzięciem ryzykownym. Akcja pierwowzoru rozgrywała się w Nowym Jorku, gdzie wówczas kwitła przestępczość, poskromiona później słynną akcją „Zero tolerancji”. Bohater filmu, znany architekt, po napadzie na żonę i córkę i nieskuteczności policji w wykryciu sprawców prowadził nocne polowania na przestępców, wymierzając sprawiedliwość na własną rękę. Film ów oraz jego późniejsze kontynuacje, aż do numeru 5, uważne były za protest przeciwko narastającej w USA przestępczości, której nie przeciwstawiały się skutecznie sądy ani policja.

Akcja nowej wersji „Życzenia śmierci” rozgrywa się współcześnie w Chicago, gdzie corocznie w wyniku przestępstw ginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dodajmy do tego narastający w USA terroryzm i coraz częstsze masakry w szkołach publicznych, dokonywane przez dzieci. Zmieniona została profesja głównego bohatera: jest on lekarzem chirurgiem, a gra go charyzmatyczny gwiazdor kina sensacyjnego Bruce Willis. Podczas dyżuru Paula w szpitalu na jego dom napadają bandyci, którzy zabijają mu żonę i ranią córkę, która długo przebywa w śpiączce. Policja opieszale szuka sprawców, więc bohater rozpoczyna wędrówkę po nocnym Chicago, zabijając napotkanych bandytów.

Nowe „Życzenie śmierci” w aktualnej sytuacji społecznej w USA można więc potraktować jako opowiedzenie się autorów po stronie prezydenta Donalda Trumpa, broniącego tradycyjnych wartości rodzinnych. Chodzi też o obronę dostępu do broni w debacie na ten temat (druga poprawka do konstytucji), co związane jest z niezbywalnym prawem do tzw. obrony koniecznej obywateli. Dodajmy do tego, że głównym bandziorem jest w filmie Latynos, co wydaje się politycznie niepoprawne.

 

„Życzenie śmierci” (Death Wish), USA, 2018. Reżyseria: Eli Roth. Wykonawcy: Bruce Willis, Vincent D’Onofrio, Elizabeth Sue i inni. Dystrybucja: Forum Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -