14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sąd nad Polską

Ocena: 0
1363

Obchody 50. rocznicy Marca ‘68 przebiegają w atmosferze konfliktu polsko-izraelskiego spowodowanego uchwaleniem ustawy o ściganiu szkalowania Polski. W tym kontekście premiera spektaklu „Kilka obcych słów po polsku” jest nietypowym teatralnym komentarzem do wydarzeń z 1968 r.

fot. Teatr Polski

Autorzy przedstawienia nie starają się opisać przebiegu studenckich strajków marcowych i ich rozmaitych następstw. Tekst sztuki powstał na podstawie wywiadów z drugim pokoleniem żydowskich emigrantów pomarcowych, mieszkających obecnie w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Spektakl zaczyna się od interesującego pomysłu: bohaterowie przedstawiają się i opowiadają o swoich problemach związanych z asymilacją w nowych krajach, kształtowaniem się ich nowej tożsamości narodowej i kulturowej oraz o stosunku do Polski. Zarysowują się pewne różnice w postawach kolejnych postaci, co związane jest z konkretnymi losami i doświadczeniami.

Stopniowo na scenie atmosfera gęstnieje i staje się coraz bardziej dramatyczna. Skupieni wyłącznie na sobie bohaterowie zaczynają wylewać żale i pretensje do Polski. W końcowej piosence i monologu padają oskarżenia o „odwieczny” polski antysemityzm. Pada nawet sugestia, że ludność żydowska była niegdyś w Polsce zasymilowana, lecz nieakceptowana, co jest sprzeczne z prawdą historyczną. Tak więc okolicznościowe przedstawienie w Teatrze Polskim, zrealizowane przy współudziale Teatru Żydowskiego, zamieniło się w kolejny sąd nad Polską.

 

Teatr Polski w Warszawie, Teatr Żydowski w Warszawie. „Kilka obcych słów po polsku”. Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz. Reżyseria: Anna Smolar. Wykonawcy: Marcin Błaszak, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Grażyna Barszczewska, Katarzyna Herman i inni. Premiera w Teatrze Polskim: 10 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -