19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: katolicko-luterański dialog poprzez muzykę

Ocena: 0
1352

Dialog między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi rozwijać można także poprzez muzykę. Kończąc Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w papieskiej bazylice św. Jana na Lateranie, wspólnie zaśpiewały chóry Kaplicy Sykstyńskiej oraz luterański z Drezna.

Chór Kaplicy Sykstyńskiej

2016-01-25 21:58
RV / Rzym (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Program tego wyjątkowego koncertu łączył obydwie tradycje duchowe. – Poprzez muzykę możemy także przeżywać temat tego tygodnia "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrygent Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.

Ks. Massimo Palombella przypomniał także, że tego typu muzyczny dialog międzywyznaniowy jego chór prowadzi już od wielu lat. Wspólne występy organizowano już z zespołami anglikańskimi i prawosławnymi. Nie pierwszy też raz koncertowano wspólnie z luteranami, którzy w repertuarze posiadają wyjątkowe dzieła religijne.

– Z pewnością gigantem luterańskiej kultury muzycznej jest Jan Sebastian Bach. Muzyka, którą rozwijamy w Kościele katolickim: gregoriańska czy skomponowana przez Palestrinę, została zaabsorbowana i zasymilowana przez Bacha. Z drugiej strony, istnieje jednak inna antropologia teologiczna. Nie przeszkadza to jednak w tym, że posiadamy bardzo wiele punktów zbieżnych. I rzeczywiście, gdy pracujemy nad muzyką i jej profesjonalnym zrozumieniem, mamy o wiele więcej punktów wspólnych niż tych, które nas dzielą. Jeśli się zdystansuje od własnych jedynie odniesień, łatwiej jest prowadzić dialog. Na tej płaszczyźnie ekumenizm staje się bardzo owocny i ubogacający, bo poza różnorodnością kulturową istnieją czasem tak pełne niuansów pojęcia Boga, w których możliwe jest wzajemne spotkanie i które mogą nas ubogacić – powiedział ks. Palombella.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter