29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzecz o niezłomnym

Ocena: 0
1255

Ukazał się miesięcznik „Biuletyn IPN” niemal w całości poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Przygotowany z pewnością z myślą o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w czerwcu.

„Sługa Boży prymas Stefan Wyszyński był ogniwem w dziejowym łańcuchu polskich mocarzy ducha – między kard. Augustem Hlondem a papieżem Janem Pawłem II. Następca prymasa Hlonda walczył o wolność wiary i narodu, a echa jego przesłania niósł na cały świat ze Stolicy Apostolskiej św. Jan Paweł II” – stawia już na początku numeru tezę w swoim tekście „Antemurale christianitatis” Jarosław Szarek, prezes IPN.

W miesięczniku cała plejada znakomitych nazwisk i tekstów. Paweł Skibiński pisze o znaczeniu kard. Wyszyńskiego dla Kościoła powszechnego, Marek Jedynak o jego związkach z Armią Krajową, Ewelina Ślązak o relacjach kardynała z bp. Michałem Klepaczem, który w czasie uwięzienia prymasa stał na czele Episkopatu, Piotr Kordysz o Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, ks. Dominik Zamiatała o relacjach prymasa wobec Ziem Zachodnich, Ewa Czaczkowska o prymasie, jako ojcu Soboru Watykańskiego II, Grzegorz Polak o cierpieniach prymasa za Kościół na Wschodzie. Niezwykle ciekawy jest tekst Andrzeja Grajewskiego „Prymas Polski w ocenie KGB”. Barbara Świtalska-Starzeńska pisze o początkach działalności „Ósemek”, a Jakub Gołębiewski o prymasie i wspólnocie Rodzina Rodzin. Prof. Jan Żaryn jest autorem tekstu „Jak prymas Wyszyński przeprowadził naród przez Morze Czerwone”, a Milena Kindziuk pisze jak Prymas Tysiąclecia był widziany oczami jego następcy kard. Józefa Glempa.

Jedyny w magazynie tekst niedotyczący prymasa Wyszyńskiego, ale poświęcony ks. Władysławowi Gurgaczowi, męczennikowi komunizmu, opublikowano dlatego, że do miesięcznika dołączono dwa filmy. Jeden właśnie o zamordowanym przez komunistów ks. Gurgaczu – „Gurgacz, kapelan Wyklętych”, a drugi o prymasie Wyszyńskim – „Zawód: prymas Polski”. To dwa ważne dokumenty przywołujące nieraz zupełnie nieznane bliżej fakty.

Najnowszy biuletyn to doskonała lektura na każdy czas, nie tylko beatyfikacji, a publikowane teksty mają dużą wartość historyczną. Zachęcam do lektury ludzi, którzy pamiętają zmarłego w 1981 r. prymasa, jak i młodych, którzy z tej lektury mogą dowiedzieć się nie tylko o samej postaci, ale o całym kontekście sytuacji, w której działał Kościół w trudnym okresie PRL.

 


 

 Biuletyn IPN.
 Pismo o najnowszej historii Polski;
 czerwiec 2020;
 str.160

 

 


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter