14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rywalizacja i przyjaźń

Ocena: 0
5300

Co prawda „wszyscy Maję znają i kochają”, ale mało kto wie, że bystrej i niezależnej pszczółce stuknie w tym roku 106 lat!

fot. Monolith Films

Jej przygody opisał w tomie 17 opowiadań Waldemar Bonsels, niemiecki twórca literatury dziecięcej, podróżniczej i… religijnej. Historyjki ze świata owadów, przekazujące mimochodem wiedzę przyrodniczą, zdobyły wielką popularność, zostały przetłumaczone na 40 języków, a na ich podstawie w 1963 r. powstała opera. Jednak my znamy Maję z filmów animowanych. Pierwszy serial, austriacko-japońsko-zachodnioniemiecki, zapoczątkowany w 1975 r., w Polsce bił rekordy oglądalności w latach 80., jako bodaj pierwsza tego typu produkcja, z piosenką-tematem śpiewaną przez Zbigniewa Wodeckiego (w Czechosłowacji wykonał ją Karel Gott). Nowy serial nakręcili Niemcy i Francuzi w latach 2012-13, już w technice trójwymiarowej. Rok później powstał obraz pełnometrażowy w koprodukcji niemiecko-australijskiej. Teraz na ekrany wszedł kolejny film tych samych twórców, zatytułowany „Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska”.

I jest to film, który z czystym sumieniem polecam uwadze rodziców dzieci do lat 10. Choć nie pozostało w nim nic z dawnych walorów poznawczych, jeśli idzie o życie owadów, to jednak jest uroczy i pozytywny, bez puszczania oka w stronę dorosłego widza, za to z bohaterami dokładnie takimi, jakich znamy. Maja przez swą gorliwość i brak karności wpędza w tarapaty społeczność ula, w którym brakuje zapasów miodu na zimę, lecz dzięki odwadze i umiejętności pozyskiwania przyjaciół odwróci złą kartę, startując na olimpiadzie. Towarzyszą jej leniwy i żarłoczny Gucio oraz gromadka nieudacznych, ale umiejących zaskoczyć stworzonek (niezły efekt komiczny w punkcie kulminacyjnym); w samą porę pojawi się też mądry konik polny Filip. Wartka akcja, sporo emocji, bajeczne kolory, a do tego kojący obraz łąkowego mikrokosmosu z feerią kwiatów – to się może spodobać.

 

„Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska” (Maya the Bee: The Honey Games). Australia, Niemcy, 2018. Familijny film animowany. 85 minut. Reżyseria: Noel Cleary, Sergio Delfino, Alexs Stadermann. Polski dubbing: Agnieszka Fajlhauer, Mateusz Banasiuk, Magdalena Różczka. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter