25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Różnica. 77 historii o tym, co czyni nas ludźmi

Ocena: 0
745

Wystawę „Różnica” Jacka Hajnosa OP można oglądać do 30 listopada w skryptorium klasztornym Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Zapraszają Wspólnota Twórców Chrześcijańskich Vera Icon oraz Fundacja Chronić Dobro.

fot. materiały prasowe

Prawdziwy dom, świadomość potęgi relacji oraz źródło prawdziwego szczęścia to tylko przedsionek, wprowadzający nas w „Różnicę”.

Projekt, powstawał przez pięć lat. Przedstawia cykl 77 grafik i rysunków, których dopełnieniem są świadectwa portretowanych osób bezdomnych. Dzięki tej wystawie stajemy się powiernikami sekretnych historii ludzi, o których społeczeństwo – wydawałoby się – jakby chciało w swej codzienności zapomnieć. Autor prac zmaga się tematem bezdomności – przedstawionej w najwyższej artystycznej jakości obrazów oraz z psychologicznym wymiarem pojawiających się w nim historii. Nie zatrzymuje się tylko na powierzchownej analizie tego problemu. Wydobywa istotę: samotność. Przywraca godność sportretowanym, niwecząc tytułowe „różnice” i stawiając ich oblicza i historie w relacji do widza. Przywraca braterstwo.

Bezdomność to coś bliżej Ciebie niż myślisz. To przede wszystkim brak relacji czyni człowieka bezdomnym.

„Różnica” to projekt, który uczy nas, czym jest prawdziwa bezdomność. W kontekście braku relacji, samotności, strachu o byt materialny, ciągłej gonitwy za pracą... tracimy to, co najważniejsze – relacje z drugim człowiekiem. Autor spędził wśród bezdomnych pięć lat, odkrywając, czym tak naprawdę ta bezdomność jest. Efektem jego prac jest wyjątkowe dzieło, które od strony artystycznej oceniane jest bardzo wysoko zarówno przez profesorów sztuki, jak i każdego innego obserwatora. Materiały użyte do stworzenia prac to odrzucone przedmioty (kartony znalezione na śmietniku, zużyte deski do krojenia mięsa z restauracji, długopisy BIC...), które podkreślają niezbywalną godność człowieka.

77 historii o tym, co czyni nas ludźmi, a co sprawia, że oddalamy się od człowieczeństwa.

Pomoc w przywracaniu relacji ze światem ludziom, którzy stracili w życiu wszystko – to pragnienie było początkiem projektu. Bezdomność to złożony problem. Poczucie bezradności, odrzucenie społeczne, depresja, odebranie sensu życia, nadziei...

Już samo bycie modelem pomaga odzyskać godność  – portretowani, na co dzień doświadczając obojętności (a czasem i agresji), mogli poczuć, że ich historia ma znaczenie.  Sztuka może mieć realny wpływ na to, jak wygląda nasza rzeczywistość – mówi Jacek Hajnos OP, autor “Różnicy”.

Wystawie towarzyszy książka Różnica. To najbardziej cenna i wartościowa cegiełka, jaką możesz zakupić pod budowę domu: dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo sprzedaż książki wspiera działalność Wspólnoty Betlejem – jednej z najbardziej skutecznych organizacji walczących z bezdomnością. Poznanie treści książki będzie dla najlepszą inwestycją w Twój własny „dom”, który sam sobie budujesz, inwestując w trwałe relacje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)