3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozgrywki w Berlinie

Ocena: 0
2132
Niemiecki film „Feniks”, niełatwy w odbiorze, ale niezwykle ciekawy z uwagi na temat – związany z relacjami niemiecko-żydowskimi – to nietypowa propozycja na lekkie zazwyczaj letnie kino.
Autorzy opowiadają niezwykłą historię (rodem z fantastyki naukowej), rozgrywającą się w 1945 roku w Berlinie. Obraz zniszczonego miasta przypomina tu scenerię rodem z niemieckich filmów ekspresjonistycznych i czarnych kryminałów.

Do stolicy Niemiec wraca młoda Żydówka Nelly, cudem uratowana z KL Auschwitz. Kobieta poddaje się operacji plastycznej z powodu ciężkiego poranienia twarzy. W nocnym klubie Feniks spotyka swego męża, z którym przed wojną występowała jako śpiewaczka. Jednak mąż jej nie poznaje, ale proponuje, aby udawała jego żonę. Ta mistyfikacja ma służyć przejęciu pozostawionego w Szwajcarii majątku rodziny Nelly. Zakochana w mężu kobieta poddaje się grze udawania siebie samej, rezygnując z wyjazdu do Izraela. Nelly stopniowo poznaje prawdę o zdradzie, w wyniku której została wydana i osadzona w obozie.

Film ten należy rozpatrywać w sferze symbolicznej, jako nieco upiorną rozgrywkę niemiecko-żydowską. Autorzy ukazują niemożliwą do rozplątania mieszankę fascynacji i zdrady pomiędzy ocalałą Żydówką i jej niemieckim mężem. Jest to więc kolejny wyrzut pod adresem niemieckiego społeczeństwa za prześladowanie Żydów.

W kontekście tego utworu należy patrzeć na aktualną niemiecką politykę historyczną w dziedzinie kultury. W filmie tym o oprawcach wojennych mówi się wyłącznie „naziści”, a relacje niemiecko-żydowskie rozgrywają się na płaszczyźnie psychologicznej: wzajemnej fascynacji i nienawiści. Takie ujęcie tej problematyki powinno dać nam dziś dużo do myślenia.
„Feniks” („Phoenix”), Niemcy, 2014. Reżyseria – Christian Petzold. Wykonawcy: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Nina Kunzendorf i inni. Dystrybucja – Aurora Films

Mirosław Winiarczyk
fot. Aurora Films

Idziemy nr 28 (511), 12 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter