25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Romanse na Podolu

Ocena: 0
1145

Niedawna premiera „Kordiana” w Teatrze Narodowym, o której pisałem już w „Idziemy”, dobitnie pokazała, jakich manipulacji można dziś dokonywać na arcydziełach dramatu romantycznego.

Teksty o najwyższych wzlotach ducha i walce o wolność są bowiem przykrawane do zadań bieżącej publicystyki.

Inaczej postąpił z „Fantazym” Juliusza Słowackiego dyrektor Teatru Współczesnego Maciej Englert. Ten obyczajowy komediodramat wystawił pod pierwotnym tytułem „Niepoprawni”, odnalezionym przez badaczy, którzy analizowali rękopis Słowackiego. Do dziś bowiem nie udało się ustalić kanonicznej wersji tej niedokończonej sztuki. Maciej Englert celebruje skrócony tekst Słowackiego na podobieństwo sztuk Fredry i Czechowa. Nie interesują go żadne eksperymenty ani karykatury romantyzmu. Na scenie Teatru Współczesnego oglądamy pieczołowicie odtworzony świat polskiego dworu na Podolu w 1841 roku, gdzie przebywa hrabia Fantazy Dafnicki.

Reżyser oddaje głos wszystkim postaciom tego wielowątkowego komediodramatu, dzięki czemu aktorzy stwarzają barwne i wyraziste sylwetki. Na scenie oglądamy więc nie tylko miłostki Fantazego i hrabiny Idalii, lecz także obraz obyczajów i rozpiętej między Europą a Wschodem kresowej kultury polskiej szlachty po Powstaniu Listopadowym. Pytanie tylko, czy tak wystawiona sztuka Słowackiego zdoła przemówić w pełni do dzisiejszych widzów.

 

Teatr Współczesny. Juliusz Słowacki. „Niepoprawni (Fantazy)”. Opracowanie tekstu i reżyseria – Maciej Englert. Wykonawcy: Michał Mikołajczak, Katarzyna Dąbrowska, Janusz Michałowski, Damian Damięcki, Jan Pęczek, Krzysztof Wakuliński i inni. Premiera – 29 listopada

Mirosław Winiarczyk
fot. Magda Hueckel

Idziemy nr 1 (535), 1-3 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter