18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzice-łabędzie

Ocena: 0
749

Na czas przedstawień teatralnych zmieniają się w łabędzie, żaby, lisy, piratów, księżniczki i damy dworu, złe macochy i rozbójników. Po to, by wspomóc budowę przedszkola

fot. Radek Molenda / Idziemy

Występują publicznie na scenie, śpiewając przy tym i tańcząc, mimo, że są ludźmi zapracowanymi, często na odpowiedzialnych, eksponowanych stanowiskach. Jednak czują się przede wszystkim rodzicami – czasem nawet szóstki dzieci. Łączy ich – jak mówią – szczęście, że ich dzieci chodziły lub chodzą do Katolickiego Przedszkola nr 210, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Sług Jezusa w Warszawie przy ul. Teresińskiej. Mają też wspólny cel: sprawić, by podobne szczęście miało jak najwięcej innych rodziców. W tym celu założyli grupę „7 Milionów”, a w jej ramach zespół teatralny – Scenę Rodzinną.

 

Gramy dla dzieci

Spotykają się raz w tygodniu na próby, ćwiczą z zaproszonymi, zawodowymi aktorami, grę aktorską, dykcję, ruch sceniczny. I jest ich wielu. Przy wystawianych w tym sezonie „Dzikich łabędziach” według H.Ch. Andersena pracowało łącznie 40 rodziców, a na scenie pojawia się 25 z nich. Sami wybierają i adaptują na scenę najlepsze bajki; kostiumy wypożyczają z teatrów lub szyją samodzielnie. Także ich dziełem są scenografie. A wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu, gdy postanowili, że chcą swoim pociechom dawać na kolejne Dni Dziecka coś szczególnego, co bawiąc niesie dobre przesłanie. I że takim niematerialnym prezentem może być wystawiony przez nich spektakl. Co roku więc od stycznia do premiery 1 czerwca przygotowują dla swoich przedszkolaków kolejne sztuki.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

- Reklama -