9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ratowanie skrzypka

Ocena: 4.99131
662

Po „Ciotce Hitlera” pojawił się na ekranach kolejny film z produkowanego przez TVP cyklu „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”.

fot. materiały dystrybutora

Jak wiemy, pod tym hasłem przyznawany jest izraelski medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla ludzi bohatersko ratujących Żydów w czasie barbarzyńskiej okupacji niemieckiej. Takich postaci, mimo makabrycznych zagrożeń, było wówczas w Polsce mnóstwo, a pamięć o wielu bohaterach i ich rodzinach, z różnych powodów, do dziś nie została uwieczniona.

Autorzy „Cudaka” opowiadają podobną historię, jaką oglądaliśmy w „Ciotce Hitlera”, o którym to utworze pisałem niedawno w „Idziemy”. Akcja „Cudaka” rozgrywa się w prowincjonalnym mieście, gdzie ludność klepie biedę, z trudem znosząc niemiecki terror. Bohater filmu, Roman Cudakowski zwany Cudakiem, jest akordeonistą, szefem zespołu muzycznego grającego na rozmaitych imprezach. W czasie okupacji Cudak zostaje bez pracy, imprezy dla polskiej publiczności zostały bowiem zakazane. Podejmuje się nawet upokarzających dorywczych zajęć, próbując utrzymać żonę i córkę.

W pewnym momencie Cudak zostaje wystawiony na próbę charakteru i moralności. Pewien znajomy, z pochodzenia Niemiec, proponuje mu ponowne zorganizowanie zespołu muzycznego, który miałby grać w klubie przeznaczonym tylko dla Niemców. Aby uchronić rodzinę i kolegów muzyków od głodu, Cudak wyraża zgodę. Do pełnego składu zespołu brakuje mu jednak skrzypka. Podejmuje więc ryzyko wyciągnięcia z getta znajomego żydowskiego skrzypka Szymona Akermana.

Rozpoczyna się dramatyczny taniec śmierci. Szymon, krążąc między gettem a klubem, gra dla bawiących się, rozpijaczonych niemieckich oficerów, a za zarobione pieniądze kupuje jedzenie dla siedzących w getcie żony i dwóch córek. A Roman miota się między wszystkimi zagrożeniami, pokonując strach najbliższych i coraz bardziej pogrążając się w obsesyjnym pragnieniu uratowania skrzypka. Pragmatyczne podejście bohatera w miarę narastania zagrożenia zaczyna zamieniać się w moralną powinność pomocy bliźniemu.

Podobnie jak w „Ciotce Hitlera” twórcy „Cudaka” ciekawie oddali na ekranie realia okupacyjnej Polski. Interesująco skomponowane szczegóły scenografii, kostiumów i mnóstwa detali pomagają tu w wykreowaniu atmosfery biedy, zastraszenia, strachu i terroru. Mamy więc świadomość, że w tej sytuacji wielu Polaków stanęło przed straszną moralną próbą odwagi, lojalności, angażowania się w ruch oporu oraz w miarę możliwości ratowania Żydów. O tych problemach opowiadają autorzy „Cudaka”. Pytanie tylko, czy ten skromny utwór i inne filmy o tej tematyce pomogą zrównoważyć agresywną międzynarodową antypolską kampanię propagandową, za którą kryją się wielkie roszczenia finansowe organizacji żydowskich, popieranych przez Izrael i USA.

 

 


Film fabularny: Cudak; Polska; produkcja: TVP 2021; reżyseria: Anna Kazejak; aktorzy: Kazimierz Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska, Natalia Skrzypek i inni;

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter