4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Randki przy grobie Marksa

Ocena: 0
2982

W kinie europejskim i amerykańskim coraz częściej powstają filmy o uczuciach między dojrzałymi i starszymi osobami.

fot. Nick Wall

Scenariusz brytyjskiego komediodramatu „Zawsze jest czas na miłość” (tytuł wskazuje na temat utworu) powstał na podstawie autentycznej historii człowieka, który z powodów osobistych postanowił żyć jak kloszard w drewnianym domku w willowej dzielnicy Londynu, z dala od tzw. współczesnej cywilizacji. Drugą bohaterką filmu jest pewna owdowiała Amerykanka, mieszkająca w apartamencie obok drewnianej chatki Donalda, która zmaga się z narastającymi problemami finansowymi, odziedziczonymi po zmarłym mężu. Aby wyjść na prostą, prawdopodobnie będzie musiała sprzedać mieszkanie. Przypadkowo w dramatycznych okolicznościach sfrustrowana Emily spotyka Donalda i między tymi osobami o zupełnie odmiennych charakterach nawiązuje się nić zainteresowania i trudnej sympatii.

Film jest bardzo „brytyjski” jeśli chodzi o poczucie humoru, nakreślenie satyrycznego tła obyczajowego i ukazanie osobowości pary bohaterów. Najważniejszym artystycznym atutem są tu jednak aktorzy. Rola amerykańskiej gwiazdy filmowej Diane Keaton, mającej w dorobku mnóstwo komedii (w tym u Woody’ego Allena w „Annie Hall”), została świetnie skontrastowana z kreacją Brendana Gleesona, brytyjskiego aktora o irlandzkich korzeniach. Spontaniczna i przytłoczona długami Emily z trudnością nawiązuje kontakt z mrukiem i odludkiem Donaldem, zagrożonym eksmisją przez bezlitosną firmę deweloperską. Iskrzące się nieco absurdalnym brytyjskim humorem wydarzenia, nabierające charakteru sensacyjnego, zmierzają oczywiście do pozytywnego zakończenia rodem ze współczesnej baśni. Autorzy połączyli w tym sympatycznym filmie satyrę na arogancki styl życia zamożnych londyńczyków z melodramatem. Ciekawe, że w kilku scenach filmu pojawia się londyński okazały grób Karola Marksa (miejsce pielgrzymek lewaków), przy którym dziwna para umawia się na spotkanie. To akurat autorzy mogli sobie darować.

 

„Zawsze jest czas na miłość” („Hampstead”), Wielka Brytania, 2017. Reżyseria – Joel Hopkins. Wykonawcy: Diane Keaton, Brendan Gleeson, Lesley Manville i inni. Dystrybucja – Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter