31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyznano nagrody FENIKS 2012

Ocena: 0
6324
KATEGORIA: KSIĄŻKA DLA MŁODZIEŻY

W kategorii książka dla młodzieży nagrodę trzymała książka „Kostka” Przemysława Wysogląda z Wydawnictwa WAM, którą wyróżniono za „udaną próbę opowiedzenia o świętości w języku współczesnej kultury obrazu i komiksu.”

Prócz tego wyróżnienie otrzymał ks. Marek Dziewiecki za książkę „Problemy z seksualnością” Wydawnictwa eSPe.


KATEGORIA: AUTOR ZAGRANICZNY


Najlepszą książką autora zagranicznego okazała się publikacja „Ludzie Boga”, której autorem jest Christian de Cherge, opublikowana przez Wydawnictwo PROMIC. Nagrodę przyznano jako wyraz uznania dla niezwykłego świadectwa życia i śmierci w imię wierności idei dialogu między religiami. „Ze względu na swój unikalny charakter i pochodzenie publikacja stanowi niezwykłe połączenie zbioru rozpraw na temat relacji między chrześcijaństwem a islamem, i głębokiej wiary w potrzebę dialogu między ludźmi wyznającymi te systemy wiary z osobistymi, czy wręcz intymnymi - zapiskami ukazującymi prywatne aspekty duchowości i życia autora” - podkreślono w uzasadnieniu.

Wyróżnienia otrzymali natomiast: Jean Delumeau za „Tajemnica Campanelli”, Instytut Wydawniczy PAX; „Modlitwa moją ojczyzną. Teologia i praktyka modlitwy chrześcijańskiej", autorstwa Gerharda Lohfinka, Wydawnictwo „W Drodze”.


KATEGORIA: TŁUMACZ

W kategorii tłumacz nagroda FENIKS została przyznana książce „Od Agory do Kapitolu, Kendalla Willmoorea, którego tłumaczką dla wydawnictwa Fronda jest Magda Pietrzak-Merta. Jak podkreślono wyróżniono ją za zaangażowane i merytorycznie prawomocne tłumaczenie dzieła W. Kendalla, oddające ducha tej konserwatywnej w treści, lecz stylistycznie dosyć rozbudowanej, nacechowanej emocjonalnie narracji. „W polskiej wersji językowej książka rozbłyska duchem i barwami wersji oryginalnej” - podkreśliła Kapituła nagrody.

Wyróżnienia otrzymali także: „Historia papieży”, O`Malley J.W., Wydawnictwo WAM, tłumacz: Michał Żmuda; „Fascynacja złem”, Gucci Giovanni, Wydawnictwo SALWATOR.


KATEGORIA: SERIA WYDAWNICZA


W kategorii seria wydawnicza (dzieła zebrane) nagroda FENIKS została przyznana Pismu Patrystycznemu „Vox Patrum” ukazującemu się w Wydawnictwie KUL pod redakcją ks. prof. Stanisława Longosza. „O publikację na jego łamach zabiegają uczeni z wielu stron świata. To, jak się wydaje, firmowy znak całego środowiska polskich patrologów, filologów klasycznych i znawców chrześcijańskiej ortodoksji” - uzasadniono.

Wyróżnienia otrzymali: „Fenomen pięknego życia”, pod redakcją Małgorzaty Jankowskiej i Sergiusza Nizińskiego, Wydawnictwo Naukowe UAM; oraz „Studia o Kijowskim”, Andrzej Kijowski i krytycy, s. Wiesława Tomaszewska (red.), Wydawnictwo UKSW.


KATEGORIA: PUBLICYSTYKA RELIGIJNA

W kategorii publicystyka religijna nagrodę otrzymał „Raport o stanie wiary w Polsce”, Przewodniczącego Episkopatu Polski Arcybiskupa Józefa Michalika. To zapis rozmowy z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim. Książka ukazała się w Polskim Wydawnictwie Encyklopedycznym. „To rzetelny i niebywale odważny, pozbawiony publicystycznych skrótów, namysł na aktualnym stanem Kościoła w Polsce, niestroniący od pytań i odpowiedzi nacechowanych niecodziennym dramatyzmem. Książka wyjątkowo aktualna i gorąca” - podkreślono w uzasadnieniu.

Wyróżnienia otrzymali również: „Jezus Chrystus. Biografia”, Peter Seewald, Dom Wydawniczy Rafael; oraz „Chrześcijanin na rozdrożu - kryzys w Kościele posoborowym”, ks. Robert Skrzypczak, Wydawnictwo WAM.


KATEGORIA: MULTIMEDIA


W kategorii multimedia nagrodę przyznano filmowi „Eugenika - w imię postępu” w reżyserii Grzegorza Brauna, który ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Rafael. Kapituła doceniła dbałość autora w śledzeniu kolejnych etapów życia i misji wypełnianej przez Męża z Nazaretu w połączeniu z dogłębną analizą historii i kultury regionu, w którym działał oraz umiejętne odczytywanie zapisów biblijnych, co doprowadziło autora do konstatacji o wadze uniwersalności i ponadczasowości charakteru dokonań i nauki Chrystusa.

Wyróżnienie otrzymała gra komputerowa dla dzieci „NOE”, wydana przez Edycję Świętego Pawła.


KATEGORIA: MYŚL HUMANISTYCZNA


W kategorii myśl humanistyczna nagrodę FENIKS przyznano książce „Litania i poezja. Na materiale literatury polskiej od XI do XXI wieku” Witolda Sadowskiego, która ukazała się w Wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego. „Rozprawa, tak pod względem metodologicznym, jak i hermeneutycznym, wznosi się na nieprzeciętny poziom. Otwiera nadto szerokie możliwości dalszych badań i filologicznych pomysłów. To wybitne osiągnięcie naukowe i pisarskie” - czytamy w uzasadnieniu.

Wyróżnienia otrzymali natomiast: „Język - mistyka - proroctwo. Od doświadczenia do wysłowienia” Alicji Sakaguchi, Wydawnictwo Naukowe UAM; „Duch i litera. Liryczna ekspresja mistycznej drogi świętego Jana od Krzyża w polskich przekładach”, Marleny Krupy, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria; oraz „Metafizyczne i religijne. Problem subtematu w dziele literackim na przykładzie prozy kresowej Włodzimierza Odojewskiego”, autorstwa s. Wiesławy Tomaszewskiej, Wydawnictwo UKSW.


MAŁY FENIKS 2012


Wcześniej poinformowano natomiast o wyróżnionych tzw. Małym FENIKSEM 2012. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za promowanie w mediach książki katolickiej. W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczony Mały FENIKS Specjalny, którym wyróżniono ks. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. W uzasadnieniu podkreślono, że wyróżnienie przyznaje się „za całościowy wkład pracy w mediach, środkach społecznego przekazu, w tym za promocje dobrych, wartościowych książek w mediach”. Wśród laureatów Małego FENIKSA 2012 są również: Witold Józef Kowalów - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia”, Miriam Arbter-Korczyńska, redaktor Radia Aniołów Beskidów z Bielska-Białej oraz Ewa Hołubowicz, redaktor Informacyjnej Agencji Radiowej.

Uroczysta Gala wręczenia Nagród FENIKS 2012 i Mały FENIKS 2012 odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Uroczystość uświetni koncert Białołęckiej Orkiestry Kameralnej „Romantica” wraz z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie.


2012-04-20 14:40:00
rl (KAI) / Warszawa
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 31 maja

Niedziela, IX Tydzień zwykły, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 2,1-11; Ps 104,1ab.24ac.29b-31.34; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter