26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyznano nagrody FENIKS 2012

Ocena: 0
6322
Ks. prof. Józef Kudasiewicz, Teresa Michałowska, prof. Stefan Sawicki, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, abp Józef Michalik i bp Józef Zawitkowski to niektórzy z laureatów nagród FENIKS 2012. Wyróżnienia przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Pełną listę laureatów przedstawiono 20 kwietnia podczas uroczystości otwarcia XVIII Targów Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody zostaną wręczone podczas sobotniej gali w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.

W tym roku o nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ubiegało się aż 59 wydawców, którzy zgłosili niemal 250 tytułów. Wyróżnienia przyznawane są w 11 kategoriach. W sumie nagrodzono niemal 40 autorów, wydawnictw i publikacji.


NAGRODY GŁÓWNE


ZŁOTEGO FENIKSA 2012 Kapituła przyznała ks. prof. dr hab. Józefowi Kudasiewiczowi, za „dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej”. Jak podkreślono „jego prace naukowe, odwaga duszpasterska oraz wspaniałe kaznodziejstwo stanowią wzór do naśladowania nie tylko dla środowisk ściśle konfesyjnych, ale też dla tych wszystkich osób, którzy prawdę, dobro i piękno łączą z miłością Stwórcy”.

FENIKS DIAMENTOWY 2012 przypadł prof. dr hab. Stefanowi Sawickiemu za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”. W uzasadnieniu Kapituła nagrody nazwała prof. Sawickiego „mistrzem licznego grona uczniów, opiekunem i mecenas wielu ważnych przedsięwzięć filologicznych i wydawniczych”. To „wzór nauczyciela akademickiego i propagatora literatury polskiej, otwartego na humanistyczny i chrześcijański jej wymiar” - czytamy w uzasadnieniu.

FENIKSEM SPECJALNYM wyróżniono natomiast publikację „Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon”, autorstwa Teresy Michałowskiej, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Podkreślono, że to znakomite wydawnictwo „dostosowane do oczekiwań współczesnych odbiorców i do potrzeb dydaktyki akademickiej, prezentujące w przejrzystym i syntetycznym opisie całość wiedzy o literaturze, filozofii i kulturze w Polsce średniowiecznej”.

Kolejny FENIKS SPECJALNY powędruje do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, za „Encyklopedię Filozofii Polskiej”, pod redakcją ks. Andrzeja Maryniarczyka. Kapituła wyróżniła to dzieło podkreślając, że jest to kompendium podstawowej wiedzy nie tylko o technicznie rozumianej filozofii, jaką od niemal 800 lat uprawiano i nadal uprawia się w Polsce, ale także o polskiej kulturze, mającej swój niezaprzeczalny udział w rozwój światowej myśli humanistycznej. „Dzieło uświadamia, że nie jesteśmy `papugą innych narodów`, nie ograniczamy się do naśladowania kulturowych zdobyczy pochodzących z zewnątrz, lecz sami staramy się proponować oryginalne propozycje, które często znajdują międzynarodowy posłuch. Zaangażowanie wielu środowisk naukowych z całej Polski w pracę nad encyklopedią stanowi modelowy przykład bezkompromisowości i woli porozumienia w dążeniu do osiągnięcia tak bardzo imponującego celu” - czytamy w uzasadnieniu.

FENIKSA SPECJALNEGO dla autora otrzymał bp Józef Zawitkowski, którego wyróżniono za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”.


KATEGORIA: LITERATURA

W kategorii literackiej Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wyróżniło publikację „Polska poetów i malarzy” Franciszka Ziejki, która ukazała się w Wydawnictwie BOSZ za „ książkę-przesłanie kształtującą w czytelnikach „zdrowego ducha patriotyzmu”, umiłowania narodowej literatury i ojcowizny, wyrosłej z chrześcijańskich tradycji”.

Wyróżnienia otrzymają także Krystyna Czerni za książkę „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, opublikowanej w Wydawnictwie Znak oraz Rafał Wojasiński za publikację „Stara”, wydaną przez Wydawnictwo Nowy Świat.


KATEGORIA: NAUKI KOŚCIELNE


W tej kategorii nagroda FENIKS została przyznana ks. Markowi Starowieyskiemu za książkę „Tradycje biblijne. Biblia w kulturze świata”, opublikowanej przez Wydawnictwo PETRUS. Nagrodę przyznano za „okupione benedyktyńskim trudem opracowanie wprowadzające w krajobrazy Biblii. „Dzieło ukazuje antropologiczne ramy, bez których nie sposób zrozumieć ani przeszłości, ani teraźniejszości. Jego treść naturalnie wpisuje się w najgorętsze oczekiwania i nadzieje rozkwitającego w pełni XXI wieku” - podkreślono w uzasadnieniu.

W kategorii tej wyróżniono także książkę „Historia Katechezy. Katecheza w pierwszych wiekach” ks. Romana Murawskiego, która ukazała się w Wydawnictwie Salezjańskim, oraz „Mistyczną historię człowieka według Bernarda z Clairvaux” Wydawnictwa Flos Carmeli, której autorem jest Rafał Tichy. Trzecie wyróżnienie otrzymał Jacek Moskwa za cztery tomy książki „Droga Karola Wojtyły”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa „Świat Książki”.


KATEGORIA: EDYTORSTWO


W kategorii edytorstwo Nagrodą FENIKS wyróżniono książkę „Kolbe. Historia Życia św. Maksymiliana”, której autorem jest Tomasz Krzyżak, a ukazała się ona w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Nagrodę przyznano za „znamienite połączenie narracji biograficznej ze światem starych fotografii, w jednorodnej formie edytorskiej, graficznej powściągliwości i w estetycznym umiarze”.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali także Wydawnictwo KUL za książkę „Satyr i Nimfa, Bajka o złotym grzebyku” Bolesława Leśmiana, oraz Wydawnictwo BOSZ za „Bożych ludzi” Moniki Bułaj.


KATEGORIA: KSIĄŻKA DLA DZIECI


W kolejnej kategorii - książka dla dzieci - Nagrodę FENIKS przyznano Elizie Piotrowskiej za książkę „Święta Urszula Ledóchowska”, wydanej przez Wydawnictwo Święty Wojciech. „Prostota i elegancja tej opowieści sprzęgnięta z bogactwem treści tworzy pouczającą całość, rozwijającą w znacznym stopniu dziecięcą wyobraźnię” - podkreślono uzasadniając przyznanie nagrody.

Wyróżnienia powędrowały także do Wydawnictwa „W drodze” za książkę „Trylogia: Dziki owoc, Dwie Krainy, Słonecznik i Róża” Marcina Jelenia oraz do Gościa Niedzielnego za „Pamiętnik papieskiego anioła” Pawła Zuchniewicza.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter