20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przypadek z psem

Ocena: 0
2391
Nowa premiera w Teatrze na Woli, w realizacji czeskiego reżysera Jakuba Krofty, nie zalicza się do najbardziej udanych przedsięwzięć kończącego się sezonu teatralnego.
Sztuka jest adaptacją bestsellerowej brytyjskiej powieści Marka Haddona, wydanej także w Polsce. W powieści autor mógł rozwinąć i umotywować wszystkie wątki, ale w sztuce siłą rzeczy musiały one zostać uproszczone i skondensowane.

Chory na autyzm piętnastolatek, wzorując się na Sherlocku Holmesie, rozpoczyna własne śledztwo w sprawie zabitego psa sąsiadki. Żyjący we własnym świecie ścisłych reguł i logiki, pozbawiony daru normalnego komunikowania się z ludźmi Christopher usiłuje rozwikłać rodzinne tajemnice i w związku z tym wybiera się w podróż do Londynu, ukazaną na scenie w symboliczny i umowny sposób. Mamy tu zatem (jak w głośnych filmach „Rain Man” i „Piękny umysł”) dwie przenikające się rzeczywistości: świat chorego chłopca i otaczających go ludzi. Wątek kryminalny przeplata się z dramatem rodzinnym okraszonym odrobiną humoru.

Reżyser spektaklu wpadł na pomysł, aby ten niełatwy tekst przenieść na scenę z wieloma atrakcjami inscenizacyjnymi i muzyką wykonywaną na żywo. Ciekawa muzyka notorycznie zagłusza dialogi i kwestie, wygłaszane wprost do widowni, w dodatku aktorzy wykonują coś w rodzaju popisów choreograficznych. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z dziwną mieszanką scenicznego dramatu i musicalu. W konsekwencji przytłoczona efektami akcja staje się nieprzejrzysta.
Warto jednak pochwalić świetną grę młodego aktora Krzysztofa Szczepaniaka w roli Christophera. Posługując się zestawem schematycznych gestów i zachowań, artysta stworzył oryginalną postać sceniczną, nie imitując słynnych bohaterów filmowych spod znaku „Rain Mana”.


Teatr Dramatyczny. Scena na Woli. „Dziwny przypadek psa nocną porą”, Simon Stephens według powieści Marka Haddona. Przekład – Bogusława Plisz-Góral. Reżyseria – Jakub Krofta. Muzyka na żywo: Paweł Szamburski & Patryk Zakrocki. Wykonawcy: Krzysztof Szczepaniak, Agnieszka Roszkowska, Marcin Sztabiński i inni. Premiera polska – 10 lipca

Mirosław Winiarczyk
fot. Kasia Chmura
Idziemy nr 29 (512), 19 lipca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter