29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaźń ze św. Józefem

Ocena: 0
533

Wierzę, że ten film pomoże widzom odkryć, że każdy może się zaprzyjaźnić ze św. Józefem. - mówi Aleksandra Polewska-Wianecka, autorka scenariusza filmu „Opiekun”, w rozmowie z Amelią Siudą-Koszelą

fot. arch. Aleksandry Polewskiej-Wianeckiej

Pisanie scenariusza do filmu o św. Józefie było dla Pani dużym wyzwaniem?

Od dzieciństwa jestem wielką fanką kina, ale nigdy nie myślałam, aby w jakikolwiek sposób je współtworzyć; również jako scenarzystka. Bardzo dobrze odnajdywałam się w pisaniu książek oraz byciu dziennikarką i wciąż uważam, że to są moje obszary twórcze. Niemniej kiedy w 2018 r. otrzymałam propozycję napisania scenariusza do filmu o św. Józefie Kaliskim, bardzo się ucieszyłam. Muszę jednak przyznać, że moja początkowa radość szybko zamieniła się w obawę, czy podołam temu zadaniu, bo nigdy wcześniej tego nie robiłam. Poszłam do księgarni i kupiłam sobie biografię Krzysztofa Kieślowskiego, który jest moim ukochanym reżyserem. Pomyślałam, że może kiedy ją przeczytam, to będę wiedziała, jak się zabrać do pisania… Przeczytałam jedną czwartą i przyszedł mi do głowy pierwszy pomysł na scenariusz. Pomysł ten nie został zaakceptowany (ale już zamienia się w powieść), przyszedł natomiast pomysł drugi. Moja część scenariusza to sfera fabuły, tj. historii wiodącej i wątków pobocznych. Na język filmowy przełożył wszystko krakowski reżyser, scenarzysta i kompozytor, znany m.in. z filmu „Bóg w Krakowie” Dariusz Regucki.

To dla mnie ogromne wyróżnienie, że mogłam stać się współtwórczynią filmu o św. Józefie Kaliskim. Muszę też zaznaczyć, że w trakcie pracy nad scenariuszem wiele razy prosiłam o pomoc tego świętego. Nigdy nie odmówił.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (869), 26 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 29 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter