21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd pieśni pasyjnej na Świętym Krzyżu

Ocena: 0
395

Blisko 600 wykonawców, w tym ponad 40 chórów i zespołów śpiewaczych z pięciu województw wzięło udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Przgląd odbył się w dniach 30-31 marca w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Patronatem objął go biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Fot. pixabay.com / CC0

Rywalizowały ze sobą zespoły śpiewacze, chóry, zespoły wokalne i soliści z 5 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Zaprezentowane zostały pieśni tradycyjne, znane z liturgii Mszy świętej i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a także utwory ludowe oraz współczesne.

Jury pod przewodnictwem dr Marii Zawartko z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii. Grand Prix przyznano Kameralnemu Chórowi Prowincjonalnemu z Wieprza z województwa małopolskiego.

Pierwsze miejsca zajęli w kategoriach: chórów - Chór Kameralny Cantus Puellis z Górna, solistów - Michał Steciak z gminy Małogoszcz, ludowych zespołów śpiewaczych - Echo Łysicy z Bielin, zespołów wokalnych - Schola Vox Dei z gminy Smyków.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki. Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Jak poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i koncertu galowego pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty.

- Jako gospodarze i organizatorzy zauważamy, że zgłaszający się traktują przyjazd na Święty Krzyż jako swoistą pielgrzymkę, duchowe umocnienienie. To nie tylko zaprezentowanie swego dorobku artystycznego, umiejętności i zdolności ale to także dla wielu z uczestników przeglądu okazja by pomodlić się w blasku relikwii drzewa Krzyża Świętego, zostawić tutaj swoją intencję, sprawy, problemy i powierzyć je Bogu u stóp Krzyża – poinformował rektor świętokrzyskiej bazyliki mniejszej.

Organizatorami przeglądu byli: wójt i Rada Gminy w Nowej Słupi, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.

Patronatem honorowym VI Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Mirosław Gębski - starosta Powiatu Kieleckiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter