27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeciw histerii

Ocena: 0
948

Takiej reakcji środowisk proaborcyjnych na film „Nieplanowane” można było się spodziewać. Musi jednak zaskakiwać skala lęku, jaki ten film wywołuje.

fot. Rafael Film

Ten amerykański film na podstawie bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert pod tym samym tytułem wszedł na ekrany polskich kin 1 listopada. Jest bardzo dobrze nakręcony, z dobrą obsadą – i zmusza do refleksji. Pokazuje przy tym sekrety Planned Parenthood – być może największej na świecie organizacji zajmującej się wykonywaniem aborcji. Scenariusz został oparty na opowieści Abby, która była dyrektorką jednej z klinik PP i zrezygnowała z kariery oraz pokaźnych pieniędzy, kiedy na własne oczy zobaczyła i zrozumiała, czym jest aborcja. Dziś jest matką ośmiorga dzieci i aktywnie uczestniczy w obronie życia.

Już sukces frekwencyjny i bardzo dobry odbiór Unplanned na amerykańskim rynku filmowym, mimo wielu przeszkód, na jakie film w USA natrafiał, wskazuje na to, że film również w Polsce może wiele zmienić w podejściu do aborcji. Czy zatem dziwi, że przestraszone oddziaływaniem filmu środowiska proaborcyjne przystąpiły do histerycznego ataku na „Nieplanowane”?

Na pokład rzucane są wszystkie ręce. Na Facebooku Wielka Koalicja za Wolnością i Wyborem uruchomiła wydarzenie #BojkotujeNieplanowane; czytamy tu, że to „film niebezpieczny na wielu poziomach”, który „faktycznie może zmienić życie nas wszystkich”, ponieważ „kłamstwa i daleki od wiedzy medycznej obraz aborcji przedstawiony w filmie ma na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu aborcji”. „Nie bagatelizujcie zagrożeń, jakie płyną z filmu Nieplanowane i bazującej na nim książce. W szkołach i kościołach już trwa walka o rząd dusz” – straszą twórcy bojkotu.

Apelują też o czujność rodziców, bo „Katechetki/-ci już rozsyłają linki do filmu, promując go jako »warty obejrzenia, bez względu na światopogląd«. Kadro szkolna, chroń dzieci przed praniem mózgów. Czy puścilibyście dzieci na film o tym, że Ziemia jest płaska?

Czy chcecie, żeby znów warunki dyktowały nam środowiska anti-choice i Episkopat?”.

Środowiska proaborcyjne zarzucają filmowi „mnóstwo manipulacji, które przeczą wiedzy medycznej”, przy czym ich argumentacja sprowadza się do zarzutu, że „filmowe płody wyglądają i zachowują się jak noworodki”. Zarzucają też, że film jest szkodliwy dla personelu klinik aborcyjnych i „podprogowo zachęca do przemocy wobec nich”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter