Książka ta jest bardzo potrzebna, zwłaszcza że przed beatyfikacją nikt tak szczegółowo nie analizował dorobku pisarskiego kard. Wyszyńskiego.
„Postaram się pokazać pisarstwo prymasa w perspektywie literackości pojmowanej rozlegle. Odpowiem na pytania: jaki typ literatury uprawiał, jaki miał stosunek do języka, jakie stosował style, jak kreował bohatera swojego dzieła? Pokażę konteksty kulturowe, filozoficzne, teologiczne” – pisze we wstępie do swojej książki „Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia” ks. Jerzy Sikora, profesor UKSW, historyk literatury i poeta.
Praca ukazała się nakładem IPN w serii „Literatura i pamięć”, która ukazuje wybitne dzieła i twórców literatury polskiej na tle ich związku z losami narodu i społeczeństwa.
Autor najpierw zatrzymuje się nad kazaniami, modlitwami, rozważaniami, medytacjami, listami i zapiskami pro memoria nowego błogosławionego, a w drugiej części książki prezentuje ich wybór. Niektóre z opublikowanych tekstów, jak „Jasnogórskie Śluby Narodu” czy „Milenijny akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”, na trwałe zapisały się w najnowszej historii Kościoła w Polsce.
„Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia”
ks. Jerzy Sikora
Instytut Pamięci Narodowej
& Fundacja Rozwoju Systemu
Edukacji
Warszawa 2021