21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Problemy z Ostpolitik

Ocena: 4.3
1362

W latach 70. kard. Stefan Wyszyński zmagał się nie tylko z władzą komunistyczną.

fot. materiały promocyjne

Musiał też powstrzymywać zapędy dyplomatów Stolicy Apostolskiej próbujących w Polsce realizować politykę wschodnią Watykanu. Pisze o tym dr Rafał Łatka w swojej najnowszej książce wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

„Abp Poggi nie zdaje sobie sprawy, czym jest system komunistyczny. Ostrożniejszy w tych sprawach jest abp Casaroli, ale wszyscy idą razem w tym samym kierunku i na tej linii ustawili papieża Pawła VI. Jak ustawią papieża Jana Pawła I, jeszcze nie wiadomo” – powiedział na posiedzeniu Rady Głównej Episkopatu 2 października 1978 r. kard. Karol Wojtyła, na dwa tygodnie przed swoim wyborem na Stolicę Piotrową. Metropolita krakowski doskonale rozumiał sytuację i podzielał niepokój prymasa Wyszyńskiego.

Polityka wschodnia Watykanu, zwana Ostpolitik, miała pewne, choć połowiczne sukcesy w krajach byłego bloku ZSRR, ale na pewno nie była do przyjęcia w Polsce. W naszym kraju Kościół katolicki był bardzo silny, a władze PRL usiłowały wykorzystać abp. Luigiego Poggiego – mającego też własne ambicje – do swoich interesów. Liczyły choćby na to, że gdyby został przedstawicielem Watykanu w Polsce, to kandydatów do nominacji nowych biskupów przestałby wskazywać kard. Wyszyński. Pontyfikat Jana Pawła II zatrzymał tę drogę, a rząd – choć z wielkim trudem – musiał zacząć rewidować swoje relacje ze Stolicą Apostolską.

Rafał Łatka jest historykiem młodego pokolenia (rocznik 1985), autorem wielu publikacji dotyczących Kościoła w PRL. W tej książce pokazuje mało znane dotychczas fakty dotyczące relacji rząd PRL – Episkopat Polski – Stolica Apostolska w przeciągu dwóch dekad, lat 70. i 80. XX w. To ważna pozycja, która odwołuje się w wielu miejscach nie tylko do oficjalnych komunikatów z posiedzeń Episkopatu, ale także do mało znanych protokołów z posiedzeń Rady Głównej, które wcześniej nie były publikowane.

Chociaż – z perspektywy lat – najciekawszy wydaje się rozdział trzeci, „Wobec gry władz PRL ze Stolicą Apostolską”, to nie sposób nie zauważyć, że książka znacząco wybiega poza tę tematykę. Pokazuje mechanizmy funkcjonowania Episkopatu Polski, stosunek biskupów wobec normalizacji stosunków Kościół-państwo i wobec problemów społeczno-politycznych lat 70. oraz w czasie transformacji ustrojowej. Widzimy też relacje Kościoła wobec „Solidarności” i reakcję na stan wojenny. Książka jest godna polecenia nie tylko historykom i studentom, ale także wszystkim, którzy interesują się najnowszą historią Kościoła katolickiego w Polsce.


Rafał Łatka, „Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970-1989”, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2019, 848 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter