3 grudnia
niedziela
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premiera książki "Dwa skrzydła"

Ocena: 5
2296

Wiara i rozum – wrogowie czy sprzymierzeńcy?

Fot. mat. pras.

Na kartach tej książki dwóch profesorów uniwersyteckich wyjaśnia, że wiara i rozum to nie rywale, między którymi musimy dokonać wyboru, lecz dwa aspekty ludzkiego doświadczenia, które po zintegrowaniu współtworzą pełnię ludzkiej egzystencji. Tytuł publikacji nawiązuje do pierwszych zdań encykliki św. Jana Pawła II "Fides et ratio", mówiących o duchu ludzkim unoszącym się na dwóch skrzydłach wiary i rozumu ku dostępnej dla wszystkich prawdzie.

W pierwszej części pracy autorzy w zajmujący sposób przedstawiają podstawowe argumenty potwierdzające istnienie Boga i przeczące mu. Odnoszą je do współczesnych debat, zmagając się z wątpliwościami wynikającymi z problemu zła i odkryć współczesnej nauki. Następnie podejmują kwestie etyki i polityki, które kształtują życie jednostki i społeczności.

Książka nie jest dogmatyczna; stara się zbadać w ogólnym zarysie kwestie podnoszone przez dociekliwe umysły. Autorzy przedstawiają rzetelne dowody wspierające ich punkt widzenia i mu przeciwne, używając zrozumiałych analogii przeznaczonych dla niespecjalistów. Dzięki temu dostarczają czytelnikowi najlepszego możliwego punktu wyjścia do udziału w tej najwspanialszej dyskusji wszech czasów.

Recenzje

Autorzy książki "Dwa skrzydła. O relacji wiary z rozumem" doskonale wywiązali się z zadania, które sobie postawili: udowodnić, że wiara i rozum, religia i filozofia, wiara w Boga i nauki przyrodnicze nie wykluczają się, ale przeciwnie – pasują do siebie. Książka jest również świetną apologią wobec zarzutów kierowanych przeciw istnieniu Boga czy stworzeniu świata. Jej treść przekonująco i przystępnie uzasadnia, że wiara i rozum pomagają nam dotrzeć do kontemplacji prawdy, jak pisał Jan Paweł II w encyklice "Fides et ratio".
— ks. prof. dr hab. Janusz Bujak, WT US 

Wszechstronna, pouczająca i przystępna książka Dwa skrzydła zapewnia szeroko zakrojoną analizę relacji między wiarą a rozumem czy też między religią a nauką. Po omówieniu, jak wiara i rozum współpracują ze sobą w teorii i w praktyce, książka podaje klasyczne argumenty za istnieniem Boga i przeciw niemu oraz analizuje wielkie współczesne wyzwania naukowe stojące przed wiarą: teorię ewolucji Darwina, teorię Wielkiego Wybuchu i współczesną fizykę.
— dr John Hill, autor książki After the Natural Law

O autorach

Brian Clayton - profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga, gdzie prowadzi kurs Wiara i rozum oraz wykłady poświęcone twórczości takich pisarzy jak C.S. Lewis, Walker Percy i J.R.R. Tolkien. Były dyrektor Instytutu „Wiara i Rozum” na Uniwersytecie Gonzaga.

Douglas Kries - profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga. Jest autorem książki The Problem of Natural Law, a jego artykuły ukazywały się w różnych czasopismach, w tym na łamach „The Claremont Review of Books” i „The Review of Politics”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter