6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premiera dokumentu o bł. ks. Michale Sopoćce

Ocena: 0
915

W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbył się w piątek 11 grudnia premierowy pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia”.

2015-12-12 10:33
tm, tk / Białystok (KAI), mz

Towarzyszyła mu prezentacja nowej odsłony strony internetowej poświęconej spowiednikowi św. siostry Faustyny, strony o szlaku błogosławionego ks. Sopoćki oraz folderu promującego „Białystok – Miasto Miłosierdzia”.

– Dokument jest ważny, ważne jest ukazanie osoby świętego żyjącego i działającego wśród nas. Jednak on nie może pozostać jedynie historią – mówił po obejrzeniu filmu abp Edward Ozorowski.

Film o bł. Michale Sopoćko przedstawia jego życie i działalność w Białymstoku oraz ukazuje początki kultu Miłosierdzia Bożego. Zostanie on rozdystrybuowany do miejsc kultu Bożego miłosierdzia, parafii oraz instytucji kultury, w celu wyświetlania dla wszystkich zainteresowanych pielgrzymów i turystów. Z myślą o obcokrajowcach film przygotowany został również w wersji z angielskimi napisami.

– Dla mnie to była lekcja pokory i ogromne wyzwanie. Musiałem sięgnąć do biografii Błogosławionego napisanej przez bp. Henryka Ciereszkę. Wówczas wszystko zrozumiałem i zyskałem spokój. Ks. Michał pokazał mi drogę, którą mam iść, gdyż udźwignąć ciężar tak wielkiej postaci w filmie jest niezmiernie trudno – mówił współtwórca filmu, Eugeniusz Szpakowski, znany białostocki dokumentalista.

Janusz Blank, realizator filmu tłumaczył, że film ma tylko 36 minut, ale zgromadzonych jest ponad 10 godzin nagrań. – Zajęło nam to blisko 50 godzin zdjęciowych. Bardzo cenne są wykorzystane w filmie materiały archiwalne z Wilna i z Białegostoku – wyjaśniał. Dziękując współtwórcom i bohaterom filmowej opowieści przypominał osobę uwiecznionego po raz ostatni na filmie ks. inf. Stanisław Strzeleckiego, biografa ks. Sopoćki.

Film będzie można obejrzeć a każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1A oraz na zgłoszenia dla grup zorganizowanych.

Folder promujący „Białystok – Miasto Miłosierdzia” przygotowany został w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Prospekt zawiera informacje o Stolicy Podlasia, opisuje miejsca związane z osobą i działalnością ks. Sopoćki, Białostocki Szlak Pielgrzymkowo – Turystyczny „Śladami Błogosławionego ks. Michała Sopoćki”, zdjęcia, a także informacje istotne dla turystów i pielgrzymów, takie jak adresy punktów informacji turystycznej, opis bazy noclegowej, gastronomicznej oraz propozycje porządku zwiedzania.

Będzie on przekazany lub wysłany do parafii, wspólnot i do miejsc, gdzie dotarły relikwie bł. ks. Sopoćki. Jest ich ponad 600 w najbardziej odległych zakątkach świata.

W nowej odsłonie strony internetowej www.sopocko.pl dodana została wersja anglojęzyczna. Stworzona została także nowa strona internetowa poświęcona Białostockiemu Szlakowi Pielgrzymkowo – Turystycznemu „Śladami Błogosławionego ks. Michała Sopoćki” w wersji wielojęzycznej (język polski, angielski, rosyjski, niemiecki i francuski). Strony te są skierowane przede wszystkim do pielgrzymów i turystów przybywających do Białegostoku, którzy chcą poznać osobę i dzieło bł. ks. Michała oraz miasto, gdzie spędził ostatnie 30 lat swego życia.

Ksiądz Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 r., ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Wilnie i tam w 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił obowiązki wikariusza, kapelana wojskowego, ojca duchownego kleryków i wykładowcy uniwersyteckiego. W 1933 r. spotkał siostrę Faustynę i został jej spowiednikiem.

Był pierwszym kapłanem, który uwierzył w otrzymywane przez nią objawienia. Zatroszczył się o potwierdzenie, że s. Faustyna jest osobą wiarygodną, a potem do końca swego życia propagował kult Miłosierdzia Bożego. Kazał s. Faustynie spisywać swoje prywatne objawienia, powstał z nich "Dzienniczek". Postarał się też o namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego.

Po zamieszkaniu w 1947 r. w Białymstoku, słowem i piórem głosił Boże Miłosierdzie. Wykazywał głęboką wiarę, heroiczną cierpliwość i miłość zwłaszcza do ludzi biednych. Dał wzór duszpasterza w niesprzyjających okolicznościach, spowiednika w sprawach trudnych, głosiciela Ewangelii różnym narodom.

Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 roku. Został beatyfikowany 28 września 2008 r. w Białymstoku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter